Metabolik sendrom çağın trend hastalığı

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Metabolik sendrom çağın trend hastalığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaşam şartları ve beslenme alışkanlıklarımız sebebiyle, metabolik sendrom hastalığı hızla artıyor. Günümüz şartlarıyla şekil değiştiren beslenme biçimimiz, çağımızın hastalığı metabolik sendromun daha fazla görünmesine sebep olmaktadır.
  Yoğun iş yaşamı, fazla yemek yeme ve fiziksel aktivitenin azalması, yaşamımızı ciddi olarak tehdit eden, bu sağlık sorununa zemin hazırlamaktadır. Metabolik sendrom, şeker hastalığı, kalp krizi, felç gibi büyük rahatsızlıkların tetiklenmesine yol açmaktadır.
  Bu hastalık, önce karın bölgesinin yağlanmasıyla kendini göstermektedir. Bu hastalarda, zaman içinde yüksek kan basıncı, kan şekerinde yükselme ve şeker hastalığı, trigliserit, kolesterol gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

  Yaşamı tehdit eden bu tarz hastalıkların önüne geçebilmek için, bu durumdaki hastaların kilo vermesi, fiziksel aktiviteye yöneltilmesi, kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin düzeltilmesi gerekmektedir.Metabolik sendrom hastalığının sizin için tehdit olup olmadığını anlamak için, bir takım değerlerinizin ölçülmesi gerekmektedir. Erkeklerde be çevresi, 100-102 santimi, kadınlarda bel çevresi 86-88 santimi aşıyorsa; kan trigliserit düzeyi 150 mg/dl’den fazlaysa; HDL kolesterol düzeyi, erkekte 40, kadında 50 mg/dl’den yukarıdaysa; kan basıncınız 135/80 ve açlık kan şekeriniz 110 mg/dl’den fazlaysa, siz de bu hastalığa yakalanma riski taşıyorsunuz demektir.
  Şişmanlık, sadece iradeyle ilgili değildir. Vücudumuzda kiloyu kontrol eden birçok fizyolojik ve genetik mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizmalar, normal şartlarda kiloyu dengede tutarlar. Ancak şişmanlık, sadece bir yeme alışkanlığı bozukluğu değil, hücresel ve moleküler düzeydeki sayısız faktörün karşılıklı etkileşimiyle oluşan, son derece karmaşık, çok etkenli ve kronik bir hastalıktır.Metabolik sendromu önlemek, en etkili tedavi yöntemidir. Yapılacak ayrıntılı laboratuar tetkikleri sonucu, yönlendirmelerle, hastalığın ilerlemesi ve oluşumu önlenebilir.
  Hastalığın ilk evreleri, yaşam stilinin değişimi, beslenme öğretisi gibi kolay ve ucuz yöntemlerle atlatılabilir. Ancak hastalık ilerledikçe ortaya çıkan diğer rahatsızlıklar, hem hastanın yaşamını tehdit etmekte, hem düzeltilmesi zor hasarlarla yaşamak zorunda bırakmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için, mutlaka erken safhadayken önleminizi alın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Metabolik sendrom çağın Forum Tarih
Modern Çağın Hastalığı: Metabolik Sendrom Genel Sağlık 14 Nisan 2009
Masa başında çalışanların yeni kabusu(Metabolik sendrom)Hastalığı Genel Sağlık 13 Nisan 2009
Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Tedavisi El Ayak ve Vücut Bakımı 30 Ağustos 2013
Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Ve Tedavisi Genel Sağlık 3 Nisan 2012
Down Sendromunun Sebebi Nedir? Genel Sağlık 6 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş