Mesruriye Köyü İnegöl Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mesruriye Köyü İnegöl Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mesruriye Köyü İnegöl Bilgileri - Mesruriye Köyü Hakkında - Mesruriye Köyü Tanıtımı - Mesruriye Köyü Resimleri
  İlçe: İNEGÖL - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: METİN BAYTEKİN  Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]


  Telefon:

  0224 733 11 23


  Cep Telefonu:

  0532 630 65 13

  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 197 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16700
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe İnegöl
  Web Sitesi
  Mesruriye, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy;Osmanlı İmparatorluğu dönemi 2.Abdulhamit (cennet mekan hakan)zamanında (rivayata göre amcası Sultan Abdülazizin hanımı acara kökenlidir.) 1878 harbi olarak bilinen (93harbi )harp sonrası mağlup olan imparatorluk Anadolunun müslümanlaştırılması ve Türkleştirilmesi amacıyla Anadoluya Kafkas ve balkanlardan yoğun göç yaptırılmıştır.Müslüman Türk unsuru Anadolunun Demografik yapısını değiştirmiştir.Köy halkı gürcü dilini konuşur.Gürcistana bağlı Acara federasyonu Batum bölgesinden gelmiştir.Halk birbirinin akrabasıdır.Köy halkının kökeni Kıpçak Türküdür. Selçuklular dönemi Anadoluya giriş için öncü akıncılar olarak kafkas acara bölgesine yerleştirilmişlerdir.Örf ve adetleri bölgeye has özelliktedir.İnsanlar sert mizaçlıdır.130-140yıllık tarihe sahiptir.

  Kaynaklar:prof.Osman TURAN(selçuklular tarihi). Yılmaz Öztuna(Türkiye Gazetesi yayınları). Bayrak gazetesiyayını çınar dergisi 10 11 2006sayı Bayrak Gazetesi Yayını Çınar Dergisi10.11.10.2006sayısı.Tarihçi Hikmet SOFU

  Dünya Gündemi gazetesi 1-8 Temmuz 2007.pazar sayfa 9

  Kültür

  Köyümüz bir gürcü koyüdür insanları cok sıcakkanlı ve misafirperverdir. Köy halkı Kafkas kültürüne sahipolup muhafazakar yapıdadırlar. kafkas yöresine has yemekleri vardir.Bulardan bazıları Hasuta doşorva,gerçki lobyay,cadi,papa, phal lobyay,cumuri,sinori,hapişorva,pelverda,katmişorva ,skelido,kvelimohrakuli,vs. köyde düğünlerde kafkas oyunları oynanır. yaşlı erkekler kabalaği denen el örme atkıyı başlarına bağlarlar.kadınlar ise saya ehrami denen siyah örtü veya athi denen örtüyü giyerler. Köyden birçok öğretmen mühendis teknisyen hoca siyasetçi müftü polis sanayici esnaf memur bilim insani yetişmiştir.

  Coğrafya

  Bursa iline 74 km, İnegöl ilçesine 30 km uzaklıktadır. Oylat kaplıcalarının doğusundadır Köy ormanlık içi köydür her tarafı yeşildir, Çam kayın gurgen kestane,gıbi ağaçlarla kaplıdır

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 197
  1997 197

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy çalışkan dır.Ormanda devlet orman işletmesinde çalışırlar tomruk ve odun taşırlar orman işleri köyün can damarıdır. köyüngelirlerinden biri de kestanedir, köy fındık üretiminde de iddialıdır 100-150ton fındık üretir, köyde ahududu üretimi de meşhurdur. ayrıca ceviz ve kiraz elma armut çilek gibi meyvalar de yetiştirilir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köylü 1977-78 genel seçimlerini protesto etmiştir.(yolu ve suyu olmadığı için)

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Selahattin YILMAZ
  2004 - Metin Baytekin

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mesruriye Köyü İnegöl Forum Tarih
Mesruriye Köyü Hakkında Bilgi Gölcük Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Mesruriye Köyü Pamukova Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş