Mescit Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mescit Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kangal Köyü Mescit - Mescit Köyü - Mescit Köyü Hakkında - Mescit Köyü Resimleri - Mescit Köyü Tanıtım - Mescit Köyü Bilgileri

  Mescit , Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.
  köye çok öncelerden namaz kılınması için bir mescit yapılmış.köyün adı bu mescitten gelmektedir.Köyün tarihi büyüklerimizden duyduğumuza göre şöyledir .
  Daha önceleri köyde ermenilerin yaşadığı rivayet edilir.köye ilk müslüman topluluk geldiğinde köyün yakınlarında konaklarlar.bu topluluk göçebe bir toplum olduğu için hayvancılıkla uğraşırlar.sonradan sonraya köye inmeye başlarlar fakat ermeniler köye bu halkı koymazlar.daha sonra ermenilerin gitmesiyle köye yerleşirler ve günümüze kadar gelinir. bu halkın adıda sonradan çıkarılan osmanlı belgelerine göre aşiroğuları şeklindedir.yani bir aşiret şeklindedir.bu aşiret Ankara-Haymana civarında bulunmuş ve daha sonra Malatya Darendeye gelirler,bir müddet burada kalırlar,sonraları Kuluncakın şimdiki beldesi sofulara gelirler.daha sonra köyümüzün bulunduğu alan gelirler aşiretin bir kısmı şu anki karlık köyüne(buköy şimdi malatyaya bağlıdır),bir kısmı ise şimdiki köyümüzün temelini atar.Bu iki köy şimdi komşudur.bu aşiroğulları ismi sonradan aşanlar olmuştur.tabi köye sonradan başka aileler gelerek köy şimdiki halini almıştır.ayrıca köyün ziyaret denen mevkilerinde mağaralar bu mağaralar eskiden ahır olarak kullanılmıştır.

  Kültür :

  Köyün gelenekleri günümüzde nerdeyse yok olmuş durumdadır. Her bahar geldiğinde köyün gençleri toplanır, okulla beraber ziyaret dediğimiz yere pikniğe gidilirdi. Ayrıca ziyaretin üstünde bir ermiş zata ait olduğu söylenen türbe ziyaret edilir. Zaten ziyaret ismi de oradan gelir.

  Hanım ablalarımız toplanarak baharın kuzukulak, madımak toplarlar yazın başlangıcında ışkın tolarlar, yazın ortasında sakız kanatırlar (kengel sakızı); güzün ise alıç, kuşburnu, karamuk ve dağ armudu, çertük toplarlar.

  Köyün meşhur yemeği ise kömbedir. Kömbe, hem ekmek sacında yapılır hem de sobada yapılır. Bunu köyün yaşlı nineleri yaparlar. Sobada olanı ise hemen hemen her ablamız yapabilmektedir. Kömbenin ise helvalısı, pateteslisi, pancarlısı, madımaklısı, çökeleklisi de yapılmaktadır.

  Kışın yarısı olarak halkça belirlenmiş olan günde kış yarısı adıyla eğlence düzenlenirdi. Akşam eğlence başlardı. 2 genç erkek, gelin elbisesi giyer, gelin olur; 1 genç de yaşlı elbisesi giyer, dede olurdu. Köyün ilk evinde başlanır; bulgur, un, yağ, yoğurt vs. toplanır, her evde değişik eğlenceler tertip edilerek bir sonraki eve, oradan bir sonraki eve olmak üzere tüm köy dolaşılırdı. Her gidilen evin halkı da eğlenceye katılmak süretiyle köy gezmesi tamamlanırdı. En son eve gidildiğinde, o evde çok geç saatlere kadar kömbeler yapılır, köy oyunları tabir edilen orta oyunları tertip edilir, eğlenirlerdi. Güzün, koç koyverme merasimleri koç koyverildikten 100 gün sonra yüz gün kutlaması yapılırdı.

  Köyde herkes sabahın 5'inde kalkar. Sivaslılar toplanır, ekmek yaparlar. Sivas'ta bir düğün olunca genellikle davul ve zurna olur. Sivas'ın meşhur yemekleri de; ayran çorbası, madımak, mumbar dolması, Sivas kebabı, turşu kavurmasıdır.


  İlçe : Kangal

  İL : Sivas

  Köy Muhtarı : H.AHMET KARA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (346) 467 54 32

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 / 87

  1997 / 54

  İle Uzaklığı: 113 km

  İlçeye Uzaklığı: 33 km

  Rakım: 1670 m

  Kangal Mescit Köyü alt yapı bilgileri

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak
  : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Kangal Mescit köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mescit Köyü Hakkında Forum Tarih
Alamescit Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yenimescit Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Akçamescit Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Aşağımescit Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yukarımescit Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş