Mescit Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mescit Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  mescit köyü bilgileri - mescit köyü resimleri - mescit köyü tanıtım  Mescit, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Tokat’ın Almus ilçesine bağlı köy. Almus’a 35 km uzaklıktaki köyün doğusunda Adamlı köyü, batısında Yusufoğlan ve Yakupoğlan köyleri, güneyinde Sivas’a bağlı Kurtlapa köyü, kuzeyinde Gölgeli ve Arısu köyleri bulunmaktadır. Köy; Yukarı Mescit Aşağı Mescitve Orta Mescit isminde üç mahalleden oluşmakta..Halkı kürttür. Sivas Arsivlerinde ikinci bir Tarih belirtilmis Köyün ilk verileri 1620 yilarina Kadar dayaniyor... 1773 tarihinde Tozanlı’ya bağlı köyler listesinde Mescit / Mescitli adı bulunmamakta. 1845 tarihinde köy Hafik’e bağlı olarak geçmektedir. Mescitli XIX. Yüzyıl sonlarında İpsile / Tozanlı / Doğanşar’a bağlandı. 1968’lere kadar Doğanşar’a bağlı kaldı. Halen, Almus ilçesine bağlıdır Mescitli köyünün tarihini tam olarak ortaya çıkarabilmek için Hafik, Sivas merkez ve Almus’un tarihi araştırılmalıdır. Bu sebeple köyün tarihini kesin olarak bilmiyoruz

  Emin ULU köyün tarihi hakkında şu bilgileri vermekte: “Köyde çok sayıda harabe bulunmakta. Şahinkaya’da havuş var. Killik mevkiindeki tarla sürümleri sırasında çanak çömlek kırıklarına rastlanılmış, taş duvarlar ortaya çıkarılmış. Köy halkının bir kısmının Tunceli’den, bir kısmının İran’dan geldiği söylenmekte, diğer bir kısmının da Kars’ın Göle kazasından buralara göç ettikleri yaşlıların ifadesinden anlaşılmaktadır.” Nüfus: 1845 tarihinde köyde 27 hane bulunmaktaydı. Bunlar; Gülebioglulari(Hasan,Hüseyin,Veli,Kazim Devrimden Sonra Aslan ve Arslan),Davulcular,Yuvacıoğlu Hasan, Küçük Mehmet oğlu Ahmet, Mollaömeroğlu Hasan, İmâretli Feyzullah, Yuvacıoğlu Ahmet, Siyahoğlu İbrahim, Mollaömeroğlu Abdullah, Mollaömeroğlu Osman, Küçük Mehmet oğlu Osman, Halil Bey oğlu Ömer, Hasan Bey oğlu Abdullah, Hamisoğlu Ömer ile köydeki yabancı haneler olan Karlıoğlu Ali, Hacı Bekir zevcesi Hatun, Hacı Bekir’in oğlu Süleyman Ağa, Cehkan oğlu merhum Hacı Mehmet Ağa, Hasan Alemdarın oğlu Hazar Hacı Hüseyin, Bekir’in oğlu Üsücek, Hasne’nin oğlu ..., Kasım Ağa damadı Sınıkcı Ahmet Efendi, Göncü Hafız Efendi, Karlıoğlu Ömer, Hasanbeşeoğlu Abdullah’tı. .[/font] Günümüz Mescit köylüleri belgelerde geçen sıraladığımız bu isimlerle bağlantılarının olup olmadığını bilmemekteler.Köy sakinleri tarihi belgelere göre kürttür. 1915’lerde köyde 157’si kadın, 131’i erkek olmak üzere toplam 288 nüfus bulunuyordu.2 Köyün nüfusu 1935’te 362, 1946’da 345, 1960’ta 398, 1965’te 397, 2002’de 1.425 kişidir..” Ekonomi: 1845 tarihinde Mescitli’de 23 hanenin 289 dönüm ekili, 218 dönüm ekinsiz, 119 dönüm boz ve çalı tarlası vardı. Köyde, 30 sağılan koyun, 18 kısır koyun, 50 sağılan keçi, 36 kısır keçi, 16 sağılan inek, 16 kısır inek, 15 kuzu, 16 oğlak, 11 düve, 13 tosun, 2 camus balak, 38 koşum öküzü, 4 döllü kısrak, 4 tay, 10 merkep ile 41 arı kovanı vardı. Kuzu ve oğlakların eksik yazıldığı dikkati çekmekte. Mescitli köyünde toplam 320 hayvan vardı. Hane başına düşen ortalama hayvan sayısı yaklaşık 14’dür. 1845’de köy halkından İstanbul’da çalışan bulunmamakta. Köyün toplam geliri 4.899 kuruş, vergisi ise 990 kuruş idi.3 Köyde hane başına düşen ortalama gelir 213 kuruş, ortalama vergi ise yaklaşık 43 kuruş idi. Gelir miktarı, Tozanlı ortalaması olan 365 kuruşun 152 kuruş altındadır. Köyün gelir seviyesi son derece düşük. Hane başına düşen ortalama ekilebilir arazi miktarı 12.5 dönüm, ekinsiz arazi miktarı yaklaşık 15 dönümdü. Ekilemeyen arazilerin yarıya yakınını boz ve çalı tarlalar oluşturmaktadır.
  Kültür

  Köy halkı halen tarım ve hayvancılıkla geçinmekte. Köy dışındakilerin çoğunluğu İstanbul ile Almanya ve İsviçre’de yaşamaktalar. İstanbul’da yaşayan Mescitliler Esatpaşa, Bağcılar ve Gazi Mahallesi’nde kümelenmiş vaziyetteler. Eğitim: Köy okulu öğrenci yetersizliğinden kapandı. Köyden üniversite mezunu olan yaklaşık 35 kişi bulunmakta. Ancak, isimlerini tespit edemedim. Dernek: Köy derneği 1997 tarihinde kuruldu. Derneğin kurucuları; Kemal ŞİMŞEK, Yılmaz ŞAHİN, Gözel GÜRLEVİK, İbrahim ŞAHİN, Muharrem KAMIŞ ve Kemal ÇINAR’dır. Derneğin 210 üyesi bulunmakta. Mayıs 2003’e kadar Yılmaz ŞAHİN ve Gözel GÜRLEVİK dernek başkanlığı görevinde bulundular. Mescitlilerin Üsküdar Esatpaşa’da lokalleri bulunmakta. Dernek, köyün her tür problemi ile ilgilenmekte. Derneğin öncülüğünde geceler düzenlemekte, özel günlerde bir araya gelmekteler Emin ULU, köydeki ziyaret yerleri hakkında ise aşağıdaki bilgileri vermektedir: Mescitli köyü kış mevsiminin gelmesiyle altı ay süreyle kuş uçmaz kervan geçmez bir belde haline gelmekte. Çaresizlik ve acı köy halkını kaderiyle baş başa bırakmaktadır. Bu sebeple halk umutsuzluğuna umudu, hastalarına şifayı bahar gelip yollar açılıncaya kadar ziyaret yerlerinde aramaktadır. Köyde bulunan ziyaret yerleri şunlardır: Boğmaca Tekkesi: Çok öksürenler bu tekkeye giderler. Cöher (cevher – su) alıp içerler. Eğer öksürükleri geçerse tekkeye kurban keserler. Daraklı Tekke: Eserli olanlar bu tekkeye giderler. Tekkenin etrafında dolanarak dua eder. Cuma akşamları kurban kesilir Deynekli Evliya: Malı davarı hastalananlar, hasta hayvanı getirip bu tekkenin üstünde tuzlarlar. Orada kurban kesilecek hayvanın kanı akıtılır. Böylece hangi hayvanın kurban edileceği belli edilmiş olur. kesikbaş: Bu tekkeye yağmur duası için gidilir. Tekkenin başında dua edilip kurban kesilir.. Süt Tekkesi: Sütü kesilen kadın ve hayvanlar, bu tekkeye götürülür, su içirilir. Tekke köyün içindedir. Tombul Tekke: Genelde kısır hayvanlar bu tekkenin etrafında dolandırırlar. Tekkenin başına kısır hayvanın mengürünü asıp giderler...

  mescitlibo
  Coğrafya

  Tokat iline 88 km, Almus ilçesine 52 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 38
  1997 15
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  [/COLOR]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mescit Köyü Hakkında Forum Tarih
Alamescit Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yenimescit Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Akçamescit Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Aşağımescit Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Mescit Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş