Mesciler Köyü Merkez Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mesciler Köyü Merkez Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Mesciler Köyü - Mesciler Köyü Hakkında - Mesciler Köyü Tanıtımı - Mesciler Köyü Resimleri
  Tarihi

  Bolu ilinin 7 km güneyinde yer alan köy 1831 yılında yapılan ilk nüfus sayımında iki aile olduğu tesbit edilmiştir. Bu ailler "Taburoğulları ve Paşabeyler" dir. Nüfus dairesinde elde edilemeyen sonuçlar doğrultusunda tapu il müdürlüğüne başvurulmuş ve arazilerin 1808 yılından itibaren taburoğulları ve paşabeylere açıldığı anlaşılmıştır. Köy daha sonraki yıllarda 1860 ile 1880 arasında valibeyler göçmüştür. Karaliler, Halitler ve Midirler sülalesi Seben ilçesinden Yasırlar sülalesi 1890 muhaciridir. Mesciler köyü Bolunun şirin köyü emen köyünüde mahalle olarak bünyesinde bulundurmaktadır. Göç alarak büyüyen köy Trabzondan gelen Kademler, Haliller(galfalar)ile büyümeye devam etmiş, Orüs fabrikasının tanıdığı iş sahası ile Düzce, Kıbrıscık, Seben ve Trabzon merkezli göçlerle nüfusu artmışdır. Emen köyü Mollalar ve Günerler tarafından kurulmuştur.

  KÖYÜN UNUTULMAYANLARI; İhsan ARIKAN, Necati ARSOY, Zeynel Abidin YILMAZ, Nafiz ARSOY (rahmetli), Ahmet Çetinkaya (rahmetli), Tayyar YILDIRIM, Halil YILDIRIM (rahmetli), ONBAŞI (rahmetli), Sabri AYDIN, Selahattin GÜNER, Hakkı GÜNER, Halit ARAS,(RAHMETLİ) Ahmet HALİL(RAMETLİ), Halit oğlu Mehmet ARAS, Halitoğlu Sadettin ARAS

  Kültür

  Bolunun köklü ailelerinin bulunduğu köyde, Bolu kültürünün tamamını yansıtır. Orüs fabrikasının açılmasından sonra göç almıştır. Yemek türü olarak anadolu ve karadeniz yemeklerinin buluştuğu ender köylerden biridir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi 220 haneli köyün % 30 hayvancılık ve tarım, % 65 i sanayi ve çeşitli fabrikalarda işçilik, %5 i ise esnaftır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mesciler Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş