Mescid-i Nebi'nin Eğitim ve Öğretimdeki Rolü Nedir

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 3 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mescid-i Nebi'nin Eğitim ve Öğretimdeki Rolü Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mescid-i Nebi’nin eğitim ve öğretimdeki rolü


  Medine’de kurulan ilk İslam ibadethanesidir. Müslümanların beş vakit buluştuğu ve ortak ibadetlerini yaptığı bir alandır. Burası sadece ibadethane değil, şehir yönetimi hakkında ortak kararların alındığı bir halk meclisi ve küçük çocukların, gençlerin ve dini öğrenmek isteyen herkesin eğitildiği bir okul görevi görmüştür.

  Mescid-i Nebi, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa’dan sonra yeryüzündeki en kıymetli, kutsal ibadethanelerden biridir. Burada peygamberimiz pek çok hadisini halka anlatmıştır. Ayrıca burası hicretten sonra Müslümanların en önemli eğitim merkezlerinden biri haline gelmiştir. Mescidin yanına Suffe denilen bir yapı inşa edilmiş, burada talebeler yetiştirilmiştir. Aynı anda yüzden fazla müslümanın konaklamasına müsait olan bu yapı yatılı okul vazifesi görür. Buranın başöğretmeni bizzat peygamberimizin kendisidir. Burada yatılı öğrencileri eğitir, onları İslamiyet ve ibadet konularında bilgilendirirdi. Burada eğitim alan Müslümanlar diğer vilayetlere İslam’ın güzelliklerini anlatmak ve insanların kalbini İslam’a ısındırmak için gönderilirdi. Müslümanlığı başka coğrafyalarda yayılmasında burada eğitim gören öğrencilerin önemi büyük olmuştur.

  Suffe’de dini ilimler dışında pozitif bilimler de öğretilmekteydi. Matematik, ziraat, savaş eğitimi, okçuluk ve at binme dersleri de öğretildiği bilinmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mescid Nebi'nin Eğitim Forum Tarih
Mescidi Nebi'nin işlevleri nedir madde madde Dini Sohbetler Dini Forum 6 Aralık 2016
Mescid-i Aksa nedir hakkında bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 13 Kasım 2014
Mescid-i Nebevi Nedir? Dini Sohbetler Dini Forum 10 Ocak 2012
Mescid-İ Nebevi Nedir - Mescid-İ Nebevi Ne Demektir? Dini Terimler Sözlüğü 28 Aralık 2011
İslamda Kutsal Olan 3 Büyük Mescid Hangileridir İman ve İslam Forumu 17 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş