Mesane kanseri teşhisinde yeni yöntem: idrar testi

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 6 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Mesane kanseri teşhisinde yeni yöntem: idrar testi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Ataus, Türkiye'de çok yeni olmakla birlikte idrar testi ile mesane kanserinin teşhisinin yapılabildiğini belirtti.

  Prof. Dr. Ataus, yaptığı açıklamada, mesane kanserine kesin tanının ''sistoskopi'' adı verilen bir yöntemle konulduğunu dile getirerek, bunun yanı sıra Türkiye'de çok yeni olmakla birlikte idrar testi ile mesane kanserinin teşhisinin yapılabildiğini ifade etti. Prof. Dr. Ataus, mesane kanserini idrar testi ile teşhis etmek için hala geliştirilen birtakım yöntemler olduğunu vurgulayarak, ''Çok rutin kullanılmıyor, ama idrarda kanserli hücrenin antijenlerini, proteinlerini tespit eden NMP22
  gibi, BTA gibi birtakım testler var. Hastanın idrarının bir kısmını işlemden geçirerek sonuç alabiliyorsunuz'' diye konuştu.
  Bu yöntemlerin gelişmekte olduğunu, ancak yüksek maliyet ve uzman kişi eksikliğinden dolayı henüz yaygın olarak yapılmadığını kaydeden Prof. Dr. Ataus, ''Bu testler yaygın olarak yapılmaya başladığında büyük avantaj sağlayacak'' dedi.

  Mesane kanserinin sigarayla olan ilişkisinin bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen Prof. Dr. Ataus, ''Hastalarımızın 5'te 4'ü sigara içiyor. Sigara ile mesane ilişkisi, sigara ile akciğer kanseri arasındaki ilişkisi kadar yakın'' diye konuştu. Mesane kanserinin tek önemli belirtisinin idrardaki renk değişikliği olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ataus, idrardan kan gelmesi durumunda hemen üroloğa gidilmesi gerektiğini kaydetti.mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mesane kanseri teşhisinde Forum Tarih
''Da Vinci'' robotuyla mesane kanseri ameliyatı Genel Sağlık 1 Şubat 2010
Mesane kanserinde yeni teşhis Genel Sağlık 16 Mart 2009
Mesane Hastalığı Görmek Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 19 Mart 2010
Kadınların kabusu: Kronik sistit (Mesane iltihabı) Genel Sağlık 13 Mart 2010
Böbrek ve mesane taşını düşürüyor Doğa ve Bitkiler 18 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş