Meryemdere Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Meryemdere Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Meryemdere Köyü - Meryemdere Köyü Hakkında - Meryemdere Köyü Tanıtımı - Meryemdere Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Orta Asyadan ilk önce İran bölgesine gelen bu halk burada İranlılarla yani perslerle karışmıştır.Burada malazgirt savaşına kadar yaşamlarını sürdürmüştür.Malazgirt savaşından sonra Anadolu'ya gelen bu halk buradaki yerli halkla da karışmıştır.Bunu şuan ki dış görüntülerinden de farkedebiliyoruz.Özellikle gerçek Türkler olan Orta Asyadaki Türklerle şuanki Anadoludaki Türkler arasında hiç bir benzerlik bulunmamaktadır.Daha çok pers yani iran geni taşıyan bu halk en son Meryemdere isimli köyde yaşamını sürdürmektedir.Bu halk ve diğer yörük olarak tabir edilen halklar aslında iran asıllı olup, şuan çeşitli köy ve şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedir.Köyün ismini içinden geçen derede Meryem isminde bir kızın dereye düşerek boğulmasıyla, buradan almış bulunmaktadır. Balıkesir-İzmir tren yolu hattı üzerinde kalmaktadır.

  Kültür

  Köye özel yemekler arasında tarhana çorbası ve karışık turşu,her düğünde pişirilen etli Nohut,Keşkek yemeğini ve unhevasını sayabiliriz.Büyüklerin ve Gençleri ahenkile oynadıgı Agır Hava,Efezeybegi,Harmrandalı oyunları bilinir,köyile bütünleşen tarhi sudegirmeni tarihi ile bilinmektedir.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün karasal iklimi, bozulmuş Ege ve Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Çok çeşitli agaç türrleri bulundugundan köye YeşilMeryemdere denilmektedir.Ayrıca Derepnar,Burmalı,İkioluklu,dedepınarı,Şifalı,Hacıe li,Soguksu Çeşmesi Tarihi geçmişi ve dogal kaynak suları ile adını duyurmuştur.

  Nüfus : 2000 - 161

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve faaldir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı varve faaldir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyün saglık ocagı yoktur.kanalizasyon şebekesi köyün tamamında yoktur.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meryemdere Köyü Merkez Forum Tarih
Meryemdere Köyü Havza Samsun Samsun Tanıtımı 7 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş