Mersin - Tarsus - Tarsus Amerikan Lisesi

'Liselerimiz' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Mersin - Tarsus - Tarsus Amerikan Lisesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarsus Amerikan Lisesi Mersin'in Tarsus ilçesinde 1888 yılında kurulmuş bir eğitim kurumudur. Okulun kuruluş amacı, "Türkiye için liderler, dünya için liderlik" sloganından da anlaşılabileceği gibi Amerikan sistemiyle eğitilmiş lider adayları yetiştirmektir. Milli Eğitim Bakanlığı'nca onaylanan ismi Özel Tarsus Amerikan Lisesi olmasına rağmen, Tarsus Amerikan Koleji olarak bilinir. Günlük konuşmada İngilizcesi Tarsus American College 'in baş harflerinden oluşan TAC ismi ile anılır. Kısaltmanın okunuşu te-a-ce şeklindedir. Okul Türkiye'de kurulmuş ilk Hristiyan misyoner okullarından biridir. Başlangıçta adı Hristiyan din büyüklerinden Aziz Paul'ün adına St. Paul's Institute at Tarsus olan okul sonraları günümüzdeki adını almıştır. Zaman içinde misyonerliği kaybolan okul, 1928 yılında lise unvanını almış ve Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı harici tüm dini eğitimi bırakmıştır.

  Tarsus Amerikan Koleji Amerikan sistemine uygun bir şekilde yabancı eğitimcilerle yönetilir, fakat Türk eğitimci ve idarecilerinin çoğunlukta olduğu bir kurumdur. Buna rağmen günümüzdeki haliyle pek çok kez misyonerlikle suçlanmıştır. Yurtdışı eğitimi almak isteyen öğrencilere doğru rehberlik eğitimini sunmaktan ve öğrencilerini sadece Amerika'dan değil, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi çeşitli ülkelerden gelen eğitimcileri sayesinde farklı kültürlerle tanıştırmaktan öte bir çabası yoktur.

  Okulun öğrencileri de birbirlerine çok bağlıdır. 1983'e kadar erkek lisesi olan okul bu tarihten sonra kapılarını kızlara da açmıştır. İdeal olarak küçüklerin büyüklerine saygı duyduğu, büyüklerinse küçüklerini koruduğu ve kolladığı bir öğrenci sistemine sahiptir. Okul içerisinde bu sistem "Abilik-ablalık" olarak anılır. Nesiller arası bir bağ sayıldığı için TACliler aynı yıllarda okumamış olsalar bile karşılaştıkları anda birbirlerine sahip çıkar.
  TAC eski zamanlara göre akademik başarısını kaybetmiş olmasına rağmen son dönemlerde bu durum olumlu yönde gelişen bir eğilim göstermekte ve Tarsus Amerikan Koleji hem sporda hem de eğitimde eski günlerine ulaşmak için ilerleme göstermektedir. 1986 yılında kaldırılan yatılılığın 2002 yılında geri getirilmesi, özellikle spor dalında yapılan yatırımlar, IB programı ve ECIS akreditasyonu bu çabanın birer parçasıdır.


  Kardeş okullar ve SEV

  Tarsus Amerikan Koleji Sağlık Eğitim Vakfına bağlı bir okuldur. SEV çatısı altındaki kardeş okulları İzmir Amerikan Lisesi ve Üsküdar Amerikan Lisesidir. Her sene üç okul arasında Fen fuarı, Sosyal bilimler fuarı, Spor festivali ve Liderlik gezisi aktiviteleri düzenlenir. Ayrıca 2008 yılındaki Mevlana'yı anma organizasyonunda da üç okul birlikte çalışmıştır.

  Bir Tuğla da Sen Koy [değiştir]

  TAC Mezunlar Derneği 15 Haziran 2006 tarihinde bir bağış kampanyası başlatmıştır. Kampanyanın amacı "başarılı fakat maddi gücü olmayan öğrencilerin de çağdaş eğitim fırsatı yakalayabilmeleri için sadece getirisi kullanılacak 2 milyon dolarlık sabit bir burs fonu yaratmaktır". [1]
  Kampanya Alex Tew tarafından yaratılan The Million Dollar Homepage konseptinin eğitim alanına uygulamış halidir. Gelirler okulun en eski ve en sembolik binası olan Stickler'ın resminin binanın ön yüzü ve Atatürk büstü açıkta kalacak şekilde on bin parçaya bölünmesi ve her parçanın bağış karşılığında satılmasıyla elde edilir. Bölünmüş her parça resmin ufak bir parçası olduğu için tuğla olarak adlandırılmıştır. Bağış yapanlar tuğla alarak Stickler'ı sanal ortamda temsili şekilde yeniden inşa etmektedirler.
  Bir tuğlanın bedeli 4 Temmuz 2006 itibariyle 200 Amerikan dolarıdır. Bağışı yapan kişi veya kurum satın aldığı tuğlaya 10x10 piksellik bir resim yerleştirip istediği Internet adresine yönlendirebilmektedir. Birden fazla tuğla alan bağış sahipleri tuğlalarını birleştirip büyük resimler yerleştirebilmekte veya reklamını yapmak istediği adresi resmin değişik yerlerine serpiştirebilmektedir.
  Proje TACMED çatısı altında Ali Cerrahoğlu önderliğinde yürütülmektedir.

  TAC mezunu önemli isimler
  [​IMG]
  Kampüste hizmet veren en eski binalardan Stickler binası


  TAC mezunları Türkiye'nin iş ve sanat dünyasında başarılı yerlere gelmişlerdir. Bazılarını içeren liste ada göre abecesel olarak sıralanmıştır.


  Ahmet Erk
  Ali Rıza Ersoy
  Alptekin Orhon
  Ayhan Sicimoğlu
  Ayşe Arman
  Cemal Yalabık
  Cengiz Çandar
  Demir Sabancı
  Erkut Yücaoğlu
  Faruk Loğoğlu
  Haluk Ertürk
  İskender Sayek
  İstemihan Talay
  Kaan Altan
  Levent Köker
  Mehmet Emin Karamehmet
  Mete Akyol
  Muhtar Kent
  Muhteşem Ekenler
  Murat Tümer
  Musa Onar
  Mustafa Aysan
  Necati Güler
  Oral Çalışlar
  Ömer Sabancı
  Özdemir Sabancı
  Rüya Arzu Köksal
  Serdar Balkan
  Sırrı Ergun
  Tibet Ağırtan
  Uluç Gürkan
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mersin Tarsus Tarsus Forum Tarih
Tarsus'un Yemek Kültürü - Mersin Tarsus Mutfak Kültürü Mersin Tanıtımı 2 Aralık 2010
Zübeyde Hanım Anaokulu Mersin Tarsus Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Yenice Atatürk Anaokulu Mersin Tarsus Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Güngör Anaokulu Mersin Tarsus Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Mersin-tarsus Anaokulu Mersin Tarsus Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş