Mersin Refah Şehitleri Anıtı

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 28 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mersin Refah Şehitleri Anıtı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mersin Refah Şehitleri Anıtı

  [​IMG]

  Osmanlı Sultanı II.ABDÜLHAMİT' in emriyle imparator LEİJİ' ye şeref nişanı sunma görevini tamamlayan Türk Heyeti, başta Büyükelçi Osman Paşa olmak üzere Ertuğrul Fırkateyni ile Türkiye' ye dönmek üzere yola çıkmıştır. Ancak, geri dönüş seyri sırasında Kumano Denizinde patlayan fırtına Ertuğrul Fırkateyni' ni, Kaşinozaki Feneri civarında Funaköra kayalığına doğru sürüklenir. Ertuğrul Fırkateyni denizciler tarafından "Deniz Şeytanı" diye adlandırılan bu kayalara çarparak ortadan ikiye ayrılır ve batar.

  Bu deniz kazasında Osman Paşa ile birlikte 580 Türk Denizcisi hayatını kaybeder. Kurtulan 69 kişi, azgın deniz ve dalgalarla mücadele ederek yakındaki bir fener adası olan KAŞİNO' ya çıkarlar ve halktan yardım isterler.

  Gece yarısı, fırtınalı bir havada ve hiçbir kurtulma imkanı bulunmayan bu küçük adanın halkı, kurtulan denizcileri kendi imkanlarıyla tedavi ederler.

  Bu küçük adadaki yiyecek, giyecek ve imkanların azlığı ve yetersizliği bazı güçlükler yaratırsa da, aşçı Fumiemon' un hazırladığı yemekler ve ada halkının sıcak misafirperverliği, Türk Denizcilerinin kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmelerini sağlar ve büyük moral kaynağı olur.Daha sonra yapılan arama ve kurtarma çalışmalarında bulunan cesetler, kazada kurtulan Haydar ismindeki bir Türk subayının da katılımıyla Funaköra kayalığına nazır bir mevki olan Kasinozaki tepesinde defnedilir. Ancak, başta Osman Paşa olmak üzere, 352 Türk Denizcinin naaşları, halen vatanlarından binlerce kilometre uzakta, Kaşino' da, denizin dibindedir.

  Bu olay; TÜRK ve JAPON Milletleri arasında yakınlaşmaya bir vesile olmuş ve şehitlerin anılması maksadıyla KUSHIMOTO Kasabası ile TÜRKİYE arasında temaslar başlamıştır. Bu kapsamda olarak, Ekim 1964' te KUSHIMOTO Kasabası ile YAKAKENT Kasabası kardeş şehir olmuş, daha sonra 1994' te de MERSİN ile Kardeş Şehir anlaşması imzalanmıştır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mersin Refah Şehitleri Forum Tarih
2017 Mersin nüfusu Mersin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mersin nüfusu kaçtır? Mersin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Mersin Nüfusu Mersin Tanıtımı 30 Ocak 2014
Mersin'in Tarihçesi Hakkında Bilgi Mersin Tanıtımı 20 Aralık 2013
2013 Mersin Nüfusu Kaçtır? Mersin Tanıtımı 29 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş