Mersin Kız Kalesi

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Mersin Kız Kalesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Korikos sahil kalesinin 200 m. açığındaki küçük adacık üzerindeki kaleye "Kızkalesi" denir. Büyük bölümü ayakta olan Kızkalesi'nin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 m.dir. Kızkalesi ile sahildeki kale denizden bir yolla bağlanmış denizden gelecek saldırılara karşı önlem alınmıştı.Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılan Kızkalesi bugün İçel turizminin sembolü haline gelmiştir.

  Kızkalesi Efsanesi

  Korikos'ta yaşayan Krallardan biri bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz Tanrıya yakarmaktadır. Sonunda dileği yerine gelir ve kız büyüdükçe güzelliği ve yardımseverliği ile herkesin sevgisini kazanır.
  Günlerden bir gün kente bir falcı gelir. Kral onu saraya çağırtır kızının geleceğini öğrenmek ister. Falcı prensesin eline bakınca irkilir ama bir şey söylemez. Kral zorlayınca "Kralım" der Kızınızı bir yılan sokacak. Bu yazgıyı hiçbir şey bozamıyacak der ve siz dahi engel olamıyacaksınız deyip oradan ayrılır. Kral kıza birşey söylemez ama düşüncelere dalar. Sonunda kıyıya yakın üçük bir adacık üzerinde ak taşlardan bir kale yaptırmaya karar vererek kaliyi yaptırır ve kızını buraya kapatır. Olan biteni bilmediğinden kızı üzülmekte günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mersin Kız Kalesi Forum Tarih
Mersin Kız Kalesi Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 11 Mart 2010
Mersin Kızkalesi Akdeniz Bölgesi 28 Mart 2009
Mersin Korykos Kız KaLesi Akdeniz Bölgesi 22 Aralık 2008
Kızılca İlköğretim Okulu Mersin Bozyazı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 26 Ağustos 2010
Mersin - Tarsus - Anadolu Kız Meslek Lisesi Ve Kız Meslek Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş