Mersin Aydıncık iLçesi

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 29 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mersin Aydıncık iLçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AYDINCIK

  Coğrafya Mersin'e 173 km,Antalya'ya ise 325 km.dir. İlçe 38 kilometrelik kıyı uzunluğuna sahiptir. Ancak sahili girintili çıkıntılıdır. Şehir merkezinden bakıldığında, doğuda gözüken burunun adı Sancak Burnu’dur. Sancak Burnu ile bu bölgenin batısında ve doğusunda kalan bölgeler 1. derece sit alanı durumundadır. Gemi Durağı ile Yelkenli Ada arasındaki bölgede Akdeniz Foku yaşam alanı (mağaralar) bulunmaktadır. Ayrıca Doğu Akdeniz de toplam 40 çift olan ada martılarından (Larus audouiini) 20 çifti Yelkenli Ada ile Küçük Ada’ da barınmaktadır.

  Yılanlı Ada, Aydıncık’ta bulunan dört adadan en uzakta olanıdır.ODTÜ Sualtı Topluluğu Batık Araştırmaları Gurubu (ODTÜ-SAT BAG) ve Sualtı Araştırmaları Derneği Sualtı Arkeolojisi Araştırma Gurubu (SAD SAAG),2002 yılı içinde Yılanlı Ada çevresinde dalışlar yaptı. Bu bölgede çeşitli tür ve şekillerde çapalar ile bir batık alanı keşfettiler. Bu nedenle Yılanlı ada I. derece arkeolojik sit alanıdır.

  İlçe merkezinin yerleşim alanını görmek için Akdeniz’e tepeden bakabilen Taş Masa’ya çıkmak ve oradan Aydıncık’ı seyretmek gerekir. İnce uzun 9 kilometrelik bir kıyı şeridi üzerinde kurulmuş olan Aydıncık şehrinin doğudan batıya sırasıyla, Yenimahalle, Hürriyet, Cumhuriyet, Merkez ve Atatürk olmak üzere beş mahallesi vardır. Aydıncık İlçesi’nin Duruhan, Eskiyörük, Hacıbahattin, Karadere, Karaseki, Pembecik, Teknecik, Yenikaş, Yeniyörükkaş ve Yeniyörük olmak üzere on köyü var. Köylülerin büyük çoğunluğu kışın ilçe merkezine inerek seracılık yapmaya başlamıştır. İlçe halkının %90'ı geçimini tarım ve tarım işçiliğinden sağlar. İlçede seracılığın 30-35 yıllık bir geçmişi vardır. Yaklaşık 4700 adet seranın %6’sında domates tarımı yapılmakta, geri kalan %94’ünde ise hıyar ve patlıcan yetiştiriciliği eşit olarak yapılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mersin Aydıncık iLçesi Forum Tarih
Yenikaş Soğuksu İlköğretim Okulu Mersin Aydıncık Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Ağustos 2010
Kamaş İlköğretim Okulu Mersin Aydıncık Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Ağustos 2010
Hacıbahattin İlköğretim Okulu Mersin Aydıncık Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Ağustos 2010
Fatih İlköğretim Okulu Mersin Aydıncık Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Ağustos 2010
Duruhan İlköğretim Okulu Mersin Aydıncık Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş