Mersin Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Mersin Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mersin Üniversitesi  Tarihçe

  Mersin Üniversitesi, TBMM'nin 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul ettiği 3837 Sayılı Kanun ile kurulmuş, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiştir. 1993-1994 eğitim-öğretim yılında Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Gülnar Meslek Yüksekokulu, Mut Meslek Yüksekokulu, Tarsus Meslek Yüksekokulu ile lisansüstü programlarını yürütecek Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri'ne öğrenci alarak eğitim-öğretime başlamıştır. 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Su Ürünleri Fakültesi, 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Tıp Fakültesi faaliyete geçmiştir. 15 Mart 1999 tarihinde de Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastanesi) hizmete açılmıştır. Mersin Üniversitesi mevcut 6 fakültesine, 1999 yılında Eğitim, Mimarlık Fakültelerini, 2000 yılında Eczacılık Fakültesi'ni, 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim ve İletişim Fakültelerini ekleyerek fakülte sayısını 11'e çıkarmıştır. Devlet Konservatuvarı, 1994-1995 eğitim-öğretim yılında orta öğretim düzeyinde öğrenci alarak açılmış; 1997-1998 eğitim-öğretim yılında lisans programına başlamıştır. 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Sağlık Yüksekokulu, 1999-2000 eğitim-öğretim yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu öğrencili olarak öğretime başlamıştır. 2001 yılında Rektörlük Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı'nın Yabancı Diller Yüksekokulu'na dönüştürülmesiyle yüksekokul sayısı 6'ya; Erdemli, Silifke, Anamur, Aydıncık Meslek Yüksekokullarının da açılmasıyla Meslek Yüksekokulu sayısı 8'e çıkmıştır.

  Yurt ve Barınma

  Mersin'de, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ve özel kuruluşlara ait yurtlar bulunmaktadır. Bunun yanında tatil sitelerinde güz ve kış aylarında kaliteli ve ucuz fiyatlı daire veya oda kiralamak mümkündür. Mersin'deki, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Yurt-Kur Yurt Kompleksinde, bayan öğrenciler için 558, erkek öğrenciler için 650 olmak üzere toplam 1208 kişilik yatak kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca Gülnar ilçesinde bulunan Öğrenci Yurdu, buradaki öğrencilerin barınma ihtiyacını büyük oranda gidermektedir. Kampus alanlarında da yurt için yer ayrılmış, konuyla ilgili çalışmalar sürdürülmektedir.

  Kütüphane

  Üniversite Kütüphanesinin kuruluş çalışmaları, 1993 yılında Daire Başkanı atanmasıyla başlatılarak, 31 Aralık 1993 tarihinde ilk kitap alımları yapılmış, 01 Haziran 1994 tarihinden itibaren de hizmete açılmıştır. Merkez Kütüphane anlayışıyla kurulan Üniversite Kütüphanesi Metropol ış Merkezi 11.katında 104 m²' lik bir alanda başlattığı çalışmalarını Eylül 1996 tarihinden itibaren Çiftlikköyü yerleşkesinde Merkezi Derslik ve Laboratuvar Binasında (B Blok), 317 m²'lik bir mekana taşınarak hizmet üretimini ve gelişimini sürdürmektedir. Kütüphane, Üniversitenin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile öğrencilerin, akademik ve idari kadrosunun genel kültür edinmeleri doğrultusunda gereksinim duydukları kütüphane materyallerini sağlamayı ve en iyi teknik olanaklarla hizmete sunmayı amaçlamaktadır.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Teknoloji

  Mersin Üniversitesi'nde gelişmiş donanıma sahip lisan laboratuvarları bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda bütün programlara genel İngilizce ve mesleki İngilizce dersleri verilmektedir. Ayrıca teknik programların, branş eğitimlerine yönelik çeşitli laboratuvarlar mevcuttur. Üniversitemizde hemen her branşta geniş uygulama ve araştırma imkanlarına sahip laboratuvarların kurulması sağlanmış, var olan laboratuvarların da gerek mekan, gerekse de teknik donanım bakımından geliştirilmesine çalışılmıştır. Günlük hayatın ve bilim dünyasının vazgeçilmez unsuru olmaya başlayan internet teknolojileri, üniversitemizde aktif olarak kullanılmaktadır. Çiftlikköy Kampusu'nun tamamında internet bağlantısı ve bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu laboratuvarlardan ücretsiz olarak faydalanabilmekte, istedikleri takdirde e-mail hesabı ve kişisel web sayfası açtırabilmektedirler.

  Beslenme

  Mersin Üniversitesi'nin bütün yerleşke ve birimlerinde, her gün düzenli olarak öğle yemeği verilmektedir. Öğrenci ve personel yemekhanelerinin yanı sıra kampuslarda çeşitli kantin ve öğrenci kafeteryaları da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Çiftlikköy Kampusu'nda çeşitli restoran ve kafeteryaların yer aldığı alışveriş merkezi bulunmaktadır.

  Sağlık

  Mersin Üniversitesi Mediko Sosyal Ünitesi, Çiftlikköy Kampusu'ndaki binasında öğrencilerimizin her türlü sağlık sorunlarını çözebilecek durumdadır. Sağlık ünitelerimizde tam kapasiteli iki diş tedavi ünitesi ile her türlü teşhis ve tıbbi tahlil yapılabilecek nitelikte laboratuvarlar bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık Ünitesinin sevkini gerekli gördüğü öğrenciler, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavi görmektedirler. Kampus Hayatı Mersin Üniversitesi Çiftlikköy ve Yenişehir Kampusları'nda PTT şubeleri bulunmaktadır. Bu şubelerden her türlü posta hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca üniversite yerleşkelerinin tamamı, GSM operatörlerinin servis alanındadır. Öğrencilerin sportif aktivitelerde bulunabilecekleri tesisler; Çiftlikköy Kampusu'nda çim futbol sahası, tenis kortları, basketbol, voleybol ve hentbol sahaları, mini golf alanı ile kapalı cimnastik salonu ve çok amaçlı kapalı spor salonundan oluşmaktadır. Vadi içinde yer alan modern spor kompleksi öğrenci ve personelin bu konudaki ihtiyacına cevap vermektedir.

  Ulaşım

  Mersin Üniversitesi kampuslarına ulaşım, Büyükşehir Belediyesi toplu taşım vasıtaları ve çeşitli minibüslerle sağlanmaktadır. Günün hemen her saati üniversitenin tüm yerleşkelerine ulaşım hizmeti verilmektedir.

  Burslar

  Mersin Üniversitesi öğrencileri için Öğrenci Sosyal Hizmetler Bursu tahsis edilmekte, bu konudaki koordinasyon Mersin Üniversitesi Burs ve Sosyal Hizmetler Birimi tarafından sağlanmaktadır. Burs almak isteyen öğrencilerin, fakülte/yüksekokullarda bulunan Burs ve Sosyal Hizmetler Kurulları'ndan alacakları formları doldurmaları ve aynı birime teslim etmeleri gerekmektedir
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Atatürkçü Düşünce Topluluğu
  Bilimsel Toplantı Topluluğu
  Bilgisayar Topluluğu
  Biyoloji Topluluğu
  Çevre Topluluğu
  Doğa ve Kültür Var. Koruma Top.
  Felsefe Topluluğu
  Fizik Topluluğu
  İngiliz Dili Öğretmenliği Topluluğu
  İktisadi ve İdari Bilimler Topluluğu
  Matematik Topluluğu
  Proje Çalışmaları Topluluğu
  Psikoloji Topluluğu
  Tarih Topluluğu
  Avrupa Öğrencileri Genel Forumu (AEGEE-Mersin) Topluluğu
  İngiliz Dilbilim Topluluğu
  Mersin Üniversitesi Bilimsel Araştırma (MÜBAT) Topluluğu
  Kimya Topluluğu
  Arkeoloji Topluluğu
  Sportif Etkinlik Toplulukları
  Cimnastik Topluluğu
  Doğa Sporları Topluluğu
  Havacılık Topluluğu
  Su Sporları Topluluğu

  Fakülteler ve Bölümler

  Eczacilik Fakültesi

  Eğitim Fakültesi
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (DİL)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
  Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
  Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  FenEdebiyat Fakültesi
  Arkeoloji (SÖZ)
  Biyoloji (SAY)
  Felsefe (EA)
  Fizik (SAY)
  Ingiliz Dil Bilimi (DİL)
  Kimya (SAY)
  Matematik (SAY)
  MütercimTercümanlik (Almanca) (DİL)
  MütercimTercümanlik (Fransizca) (DİL)
  Psikoloji (EA)
  Tarih (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)


  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Işletme (EA)
  Kamu Yönetimi (EA)


  Mimarlik Fakültesi
  Mimarlik (SAY)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Çevre Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  Gida Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)


  Su Ürünleri Fakültesi

  Tip Fakültesi

  Içel Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Hemşirelik (SAY)


  Turizm Işletmeciliği ve Otelcilik YO

  Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi
  Bilgisayar Öğretmenliği (SAY)
  Elektronik Öğretmenliği (SAY)
  Tasarim ve Konstrüksiyon Öğretmenliği (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mersin Üniversitesi Hakkinda Forum Tarih
Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Üniversiteler 3 Nisan 2010
Mersin Üniversitesi Uzaktan Eğitim Yoluyla Yüksek Lisans İmkanı Sunuyor Eğitim Haberleri 5 Ocak 2010
Mersin Üniversitesi Sözleşmeli Personel Alım İlanı Üniversiteler 6 Kasım 2009
Mersin Üniversitesi Taban ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Mersin Universitesi'nde öğrencilere bedava çorba Eğitim Haberleri 7 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş