Mermi Gerçekten Suya İşlemez Mi?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mermi Gerçekten Suya İşlemez Mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mermi Gerçekten Suya İşlemez Mi?


  - Ateş edilirken suya dalmak hayat kurtarır mı?

  - Evet kurtarır. Hem de kahramanın kurtulması için bir kaç santimlik derinliğe dalması yeterli olabilir. Sinema filmlerinde abartıldığı sanılan bu garip gerçek aslında bilimsel olarak da formüle edebilecek bir fiziksel gerçeğe yani maddelerin yoğunluk oranına dayanıyor.

  SU HAVADAN 700 KEZ DAHA YOĞUNDUR

  Herhangi bir ortamda yol alan nesne bir direnç ile karşılaşır ve bu kuvvet hızını keser. Su gibi yoğunluğu fazla olan ortamlarda, bu direnç kuvveti havadan daha büyüktür. Su havadan 700 kez daha yoğundur. Mermi üzerindeki direnç kuvveti, hızın karesi ile ölçülür ve aynı zamanda hareket halindeki gövdenin yüzey alanı ile orantılıdır.

  Bu bilgilerin ışığı altında kurşunun hareketinin denklemini kurabiliriz. Bu da hızının azaldığı mesafeyi verir. Bu formülü kurmak için merminin kütlesi ve boyutu, suyun yoğunluğu ve direncin katsayısı gerekir.

  Hızı saniyede 300 metre olan tipik bir mermi için suda yavaşlayacağı derinlik birkaç metredir. Dolayısıyla yüzeyden 3 metre derinliğe dalmak yeterlidir.

  BİR KAÇ SANTİM DALMAK YETERLİ

  Eğer kötü adamlar suyun kenarından ateş ediyorsa, esas çocuğun birkaç cm derine dalması yeterlidir, çünkü mermi küçük bir silahtan çıkar mermi su üzerinde sektirilen taş gibi seker gider. Eğer kötü adamlar uçaktan ateş ediyorsa, kurşunlar suya daha dik bir açıdan geliyordur. Bu durumda bile.50 mm zırh delen bir kurşun suda ancak 30 cm'ye kadar işler.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mermi Gerçekten Suya Forum Tarih
Metre kareye altı bin mermi Kendi Şiirleriniz 1 Mart 2012
Mermi Görmek Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 19 Mart 2010
Hakim ve savcıya tehdit mermilerine soruşturma Yurt İçi Haberler 15 Ocak 2010
İsrail mermisi BM aracına isabet etti Yurt Dışı Haberler 15 Ocak 2009
Baloncuk - Silah - Parmak İzi - Spor - Örümcek Ağı ve Mermi Delikleri Fırçaları Brushes ve Pluginler 3 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş