Merkez Bankası döviz alım ihalelerine ara verdi

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 15 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Merkez Bankası döviz alım ihalelerine ara verdi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Bankası döviz alım ihalelerine ara veriyor

  Küresel mali krizin şiddetlenmesi üzerine ortaya çıkan döviz likiditesindeki sıkışıklığı aşmak için altı yıl aradan sonra döviz piyasasında aracılık faaliyetine yeniden başlayan Merkez Bankası, döviz alım ihalelerine de ara verme kararı aldı. Banka, döviz alım ihaleleri yoluyla kalıcı olarak döviz piyasasından çekilen likiditenin sistemde kalması amacıyla söz konusu ihalelere yarından itibaren ara vereceğini bildirdi.

  Banka, uzunca bir süredir, dalgalı kur rejiminin temel ilkeleri ve işleyiş biçimiyle çelişmeyecek biçimde döviz rezerv düzeyini artırmak amacıyla döviz arzının döviz talebine göre arttığı dönemlerde döviz alım ihaleleri düzenliyordu.

  Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Türk bankacılık sisteminde bir döviz likidite sorunu olmamasına karşın, küresel para piyasalarındaki sorunların Türkiye’ye yansımalarını sınırlamak amacıyla, 9 Ekim’de Banka’nın kendi nezdindeki Döviz Depo Piyasası’nda aracılık faaliyetlerine yeniden başladığı hatırlatıldı.

  Bu yolla, bankaların Merkez Bankası aracılığıyla birbirlerinden dolar ve euro üzerinden döviz borç alıp vermelerine olanak sağlandığı belirtilen açıklamada, bu sayede dönemsel olarak likiditesi yüksek bankaların geçici olarak likidite ihtiyacı duyan bankalara daha kolay ve güvenli biçimde borç verebildiği, piyasanın varlığının bu koşullarda önemli bir güven unsuru oluşturduğu anlatıldı.

  Açıklamada, bu piyasanın yeniden uygulamaya geçmesindeki temel amacın küresel para piyasaları kaynaklı belirsizlik ortamının Türkiye bankalararası döviz piyasasında döviz likiditesi akışkanlığını azaltmasını önlemek olduğu belirtildi.

  Bu nedenle söz konusu aracılık faaliyetinin uluslar arası piyasalardaki belirsizlikler ve bunun Türkiye’ye yansımaları ortadan kalkıncaya kadar devam edeceği ifade edilen açıklamada, söz konusu piyasanın bir anlamda “son başvurulacak piyasa” özelliğini taşımasının amaçlandığı anlatıldı.

  BANKA ARTIK DÖVİZ ALIM İHALESİ YAPMAYACAK

  Merkez Bankası açıklamasında, yarından itibaren döviz alım ihalelerine ara verileceği belirtilerek, şöyle denildi: “Diğer taraftan, Döviz Depo Piyasası aracılığıyla döviz likiditesi akışkanlığının artırılmasına ilave olarak, Türk bankalarının likidite durumlarını daha da güçlendirmek amacıyla 16 Ekim 2008 tarihinden başlamak üzere döviz alım ihalelerine ara verilecektir. Böylelikle, döviz alım ihaleleri yoluyla kalıcı olarak döviz piyasasından çekilen likiditenin sistemde kalması hedeflenmektedir.

  Döviz alım ihalelerine ilişkin stratejimiz önümüzdeki dönemde uluslararası piyasalardaki gelişmelerin alacağı şekle bağlı olarak gözden geçirilecek ve söz konusu ihalelere tekrar başlanmasına karar verilmesi durumunda 2008 yılı Aralık ayında yayınlanacak olan ‘Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2009 Yılı Para ve Kur Politikası’ duyurusu ile kamuoyuna açıklanacaktır.”
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş