Merkür inceleme altında

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 7 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Merkür inceleme altında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkür inceleme altında

  Uzay çalışmalarını çok yönlü olarak sürdüren NASA, Güneş Sistemi'nin en küçük gezegeni olan Merkür'ü inceleme altına aldı. Güneşe en yakın olan gezegene Messenger adlı uzay aracını gönderen NASA, bilimadamlarına önemli ipuçları verecek olan fotoğraflar elde edecek.

  Güneş Sistemi'nin en küçük ve en sıcak gezegeni Merkür'ü yakından incelemek üzere gönderilen uzay aracı Messenger, bilimadamlarına bu gezegenle ilgili önemli bilgiler verecek olan fotoğrafları yeryüzüne ulaştıracak. NASA tarafından planlanan program kapsamında 2011 yılına kadar 3 ayrı uçuş gerçekleştirerek, Merkür gezegenine ilişkin veri toplayacak olan Messenger, 2. uçuşunu başarılı bir şekilde sürdürüyor. Yörüngeye girdikten sonra yaklaşık 200 kilometre mesafeden bu gizemli gezegenin yüksek çözünürlükteki fotoğraflarını Dünya'ya gönderecek olan Messenger, yüzeyi kayalaşmış bir halde bulunan Merkür hakkında yeni bulguların ortaya çıkarılmasına önayak olacak. Messenger'dan ilk fotoğrafların Çarşamba günü Dünya'ya ulaşması bekleniyor.

  Öte yandan Messenger'ın Ocak ayında gönderdiği ilk verilerde, Merkür yüzeyinin yüzde 20'lik bölümünün fotoğrafları yer alıyordu. Yüzeyi lav ile kaplı taşlaşmış gezegen hakkındaki ilk bulgular 1974-1975 yılları arasında Mariner 10 uzay aracı aracılığıyla toplanmış, o dönemde NASA, Merkür'ün manyetik çekimi hakkında önemli bilgilere sahip olmuştu

   

Bu Sayfayı Paylaş