Mercimekkale Köyü Merkez Muş

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mercimekkale Köyü Merkez Muş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Mercimekkale Köyü Bilgileri - Mercimekkale Köyü Hakkında - Mercimekkale Köyü Tanıtımı - Mercimekkale Köyü Resimleri  Mercimekkale,Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:MUŞ

  İle Uzaklığı:22 km

  İlçeye Uzaklığı:22 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:881
  1997:716

  Tarihi

  Köy adını köy sınırları içerisinde bulunan höyükten almaktadır. Rivayete göre zamanında bu köyün sahibi olan ağa, köyün bütün arazisine mercimek eker. Bütün yaz boyunca ekilen mercimeğe marabalar bakarlar taki hasada kadar. Hasat yapılıp bütün ekili araziden toplanan mercimeği harmanda toplatır. Ve alıcı olan tüccarları bekler, bir gün beklenen tüccar gelir ve bütün hasadı almaya talip olur. Ağa ve tüccar harmana doğru yol alırlar, harmana vardıklarında toplanan hasadın yanında yaşlı birinin olduğunu görürler. Yaklaşıp sen kimsin diye sorarlar, yaşlı adam ben şu karşıda gördüğün dağda yaşıyan garip bir insan evladıyım der. Ağa peki ne işin var burda ne istiyorsun der. Bunun üzerine yaşlı adam evde hiç azığım kalmadı seninde çok mahsülün var eğer verirsen bir tas mercimek istemeye geldim der. Bunun üzerine ağa ben bütün yıl çalıştım sen ise bütün yıl boyunca yattın ben sana mercimek vermem der. Ağanın bu sözlerini sindiremeyen yaşlı adam Umarım Allah senin bu hasadını taş eder diye beddua ederek oradan ayrılır. Ve rivayet odurki yaşlı adamın dileği kabul olur, mercimeklerin herbiri taşa dönüşür.

  Başka bir rivayete göre höyük urartular döneminden kalmaktadır ve haberleşme noktası olarak kullanmaktadır.

  Coğrafya

  Muş merkezine 22 km uzaklıkta olup Muş Erzurum karayolu bağlantısı üzerinde bulunmaktadır. Rakımı ise 1345 tir. Köyde her türlü tarım yapılabilmektedir. Yetişen ağaç çeşitleri ise Kavak, Karakavak, Söğüt, Çam, Ceviz, Aluç, Yaban Armudu, Yaban Meşesi, Akça Ağaç gibi ağaç türleri bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, faal olan bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak Ptt acentesi vardır. Faal sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş