Merceklerin hayatımızdaki önemi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Merceklerin hayatımızdaki önemi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  merceklerin insan hayatımızdaki önemi nedir

  İki küresel yüzeyli saydam cismin birbiri ile kesişmesi ile mercekler oluşur. Işık saydam ortamlardan geçerken kırılmaya uğrar. Merceklerde de ışığın bu özelliği kullanılmaktadır. İnce kenarlı mercek ve kalın kenarlı mercek olmak üzere iki çeşit mercek vardır. İnce kenarlı mercekler aracılığıyla oluşmuş görüntüler çukur aynada oluşan görüntülerle benzer şekilde görünür. Kalın kenarlı merceklerde ise aynı şekilde tümsek aynadaki gibi görüntü elde edilir. İnce kenarlı mercekte de, kalın kenarlı mercekte de optik merkeze düşen ışınlar yön değiştirmeden ilerlemeye devam eder.

  Günlük hayatımızda da birçok alanda mercekler bulunur. Projektörlerde, dürbünlerde, fotoğraf makinelerinde, mikroskoplarda, gözlük camlarında, büyüteçlerde merceklerin çeşitli özelliklerinden yararlanılmaktadır.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Merceklerin Kullanım alanları

  Gözlük
  Büyüteç
  Mikroskop
  Dürbün
  Teleskop
  Fotoğraf makinesi
  Projektör
  Periskop

  MERCEKLER ve KULLANILABİLEN ALANLAR

  (-)Miyop
  Miyop bir gözün ön-arka çapı normalden uzun olduğundan, göz merceği belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri ağ tabakada odaklayamaz.İçbükey(Konkav) mercekler miyop tedavisinde kullanılır.
  (+)Hipermetrop
  Hipermetroplarda ise gözün ön-arka çapı normalden kısadır. Göz merceği yakındaki nesnelerin görüntülerini ağtabakanın üzerine düşürecek kadar eğriliğini değiştiremez. Böylece, görüntü ağ tabakanın arkasında oluşur. Yakınsak mercekle, kırılma derecesi artan ışınların toplanacağı odak uzaklığı kısalır ve görüntü ağ tabakanın üzerine düşer.Tedavisinde dışbükey(Konveks) mercekler kullanılır.

  (-,+)Astigmat(-,+)
  Saydam tabaka eğriliğinin düzensizliğine bağlı bir görme kusuru olan astigmatlığın düzeltilmesinde silindirik mercekler kullanılır.Astigmatlıkta,saydam tabaka üzerinde birbirini dik olarak kestiği varsayılan iki eksenin eğriliği birbirinden farklıdır. Böylelikle paralel iki ışık demeti, merceğin odağında bir nokta değil, çizgi oluşturur. Bu ise görüntünün bozulmasına yol açar. Silindirik mercekler bu iki eksende eğrilik farkını, her eksen için farklı güçte kırarak ortadan kaldırır. Bazı durumlarda,merceklerin güneş gözlüğü işlevi de görerek göze gelen ışınları süzmesi istenir.Bu amaca uygun çeşitli renkli mercekler vardır.Bunlar,ışık tayfının bütün dalga bütün dalga boylarını belirli ölçüde emerek ışık şiddetini azaltabilir.Tayftaki ışınların bir bölümünü geçirmeyen renkli merceklerde vardır.Bazı mercekler ise morötesi ışınları emer.Kayakçılar,morötesi ışınların zararlı etkisini önlemek için bu mercekleri kullanır. Mikroskop

  Galilei teleskoptan daha küçük ölçülerde bir silindire yine mercekler yerleştirerek "occhialino" adını verdiği mikroskobu yaptı. 1619 - 1624 yılları arasında bu aletten çok sayıda üretti.

  Teleskop
  Aslında mercekleri kullanarak uzağı gören aletler Galilei'den daha önce yapılmıştı. Ancak bu aletleri, yıldızları ve gezegenleri inceleyecek kadar güçlü hale getiren o oldu. Silindirin göz dayanan kısmına ve diğer ucuna mercekler yerleştiren Galilei teleskopu bulmuş oldu. 1609 yılında yaptığı teleskopla birçok astronomik gözlem gerçekleştirdi. Bunların arasında Ay'ın yüzeyindeki kraterlerin ilk kez tespit edilmesi de vardı.   

 3. gözlük
  projeksiyon
  mikroskoplar
  camlar
   

 4. aslında galilei teleskopu bulmuştur
   

 5. ödevimde işime yaradı XD
   

 6. teşekürler 100 aldım
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Merceklerin hayatımızdaki önemi Forum Tarih
Mercekler ve Merceklerin Kullanım Alanları Konu Dışı Başlıklar 27 Kasım 2012
Mercek nedir, Merceklerin kullanım alanları, Mercek çeşitleri Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2012
Merceklerin Günlük Yaşantımızdaki Yeri Nedir? Konu Dışı Başlıklar 10 Mart 2011
Merceklerin Kullanım Alanları Konu Dışı Başlıklar 10 Mart 2011
Hayatımızdaki teknolojik ürünler Bilim & Teknoloji 9 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş