Mercan Yılanı Özellikleri ve Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 3 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mercan Yılanı Özellikleri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mercan Yılanı Hakkında - Mercan Yılanı Özellikleri - Mercan Yılanı Resimleri - Zehirli Yılanlar  Mercan yılanları Elapidae ailesinde yer alan büyük bir yılan grubudur. Eski Dünya mercan yılanları ve Yeni Dünya mercan yılanları olmak üzere iki ayrı gruba ayrılır. Eski Dünya mercan yılanının sadece bir cinse (Calliophis) ait 11 türü, Yeni Dünya mercan yılanı ise üç cinse ait (Leptomicrurus, Micruroides ve Micrurus) toplam 65 türü bulunur.

  [​IMG]

  Davranış [değiştir]

  Mercan yılanları davranışta büyük çeşitlilik gösterir, ancak çoğu kazıcı yılandır ve zamanının büyük çoğunluğunu yerin altında veya yağmur ormanı zeminindeki yaprak yığınlarında geçirir ve sadece yağmur yağdığında ve üreme dönemlerinde yüzeye çıkar. Micrurus surinamensis gibi bazı türler suculdur ve hayatının büyük bölümünü bitki örtüsü zengin sularda geçirir.

  Diğer elapidler gibi mercan yılanları da zehir enjekte etmeye yarayan, üst çenenin önünde sabitlenmiş bir çift zehir dişine sahiptir.

  Mercan yılanları ısırırken kurbanını tutma eğilimine sahiptir. Bu durum hareketli dişe sahip olan ve kurbanına saldırıp aniden bırakmayı tercih eden engereklerden farklıdır.
   

Bu Sayfayı Paylaş