Mercan Köyü Keşan Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mercan Köyü Keşan Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keşan Mercan Köyü - Mercan Köyü Hakkında - Mercan Köyü Tanıtımı - Mercan Köyü Resimleri
  Mercan, Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: 2009 -MESUT ÖZKAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok


  Tarihi

  Mercan köy ismini köyde bulunan Mercan Dede yatırından almaktadır.Evliyadan olan bu zat hakkında kesin bilgi yoktur.

  Rivayete göre 15. asır da bölgede yaşamıştır.Yine rivayet odur ki o zamanlar köyden üç yaşlı kişi eşleri ile birlikte hac vazifesini yapmak için Hicaz’a gitmeye niyetlenirler.O zamanlar hacca gitmek binek hayvanlarıyla aylar sürmektedir.

  Hazırlıklar sürerken ,bu muhterem zat rüyasında aksakallı ulu birini görür,ve ona;Hacca gitmekten vazgeç,bak köyün yakınından dere geçmekte olduğu halde insan ve hayvanat için içilebilir su köye çok uzaktan eşek sırtında testilerle taşınmaktadır,eğer köye içme suyu getirir ve çeşme yaptırırsan bu senin için daha hayırlıdır der. Sabah olunca rüyasını karısına anlatan muhterem ,karısının da onayını alarak hacca gitmekten vazgeçer.Hac için biriktirdiği parayı köye vererek su getirmelerini ister.Tüm köy halkı ile beraber diğer hacca giden iki kişi ve eşlerini dualar eşliğinde yolcu eder.

  Köylü bu parayla köye 4-5 km uzaklardaki bir su kaynağından suyu köye getirmeye başlarlar ancak tam köye ulaştırdıkları halde çeşme yapmak için para yetmez. Çok üzülem muhterem konuyu hanımına açınca,hanımı ona:üzülme bey; al mercan kolyemi köye ver satıp çeşmeyi yaptırsınlar der. Mercan kolyenin parası ile çeşme yaptırılır ve köy suya kavuşur.Köylü bundan sonra yaşlı muhtereme Mercan Dede,çeşmeye Mercan Çeşme,suyada Mercan su denilmeye başlanır.

  Birkaç ay sonra ,hacca giden iki aileyi köyün girişinde köylü ile birlikte karşılayanlar arasında Mercan Dede’de bulunmaktadır.Hacdan dönenler Mercan Dede’yi görünce: sen ne çabuk gelmişsin ,bizde sizi yolda kaybedince geride kaldınız zannettikderler.Köylü hep bir ağızdan onun hacca gitmediğini,köyde su ile uğraştığını söyleyince :eek:lurmu bizden sonra oda hacca yanımıza geldi,hatta biz onahani hac için ayırdığın parayı köye su için vermiştin nasıl geldin dediğimizde o da bizeHanımın mercan kolyesi sayesinde geldikdedi derler.Köylü bunu duyunca Mercan Dedenin evliyadan olduğunu anlarlar ve ellerini öperler.O zamanlar hacca gidenlerin hatırasına köyün girisine Hacılar Ezanıdenen taşlar dikilmektedir.İşte hicaz’a gitmediği halde Mercan Dede ve karısı için de hacılar ezanı dikilir.Ölünce de mezarı yaptırdığı çeşmenin yanına defnedilir ve yıllarca her gün mezarına . ibriklerle mecan suyu bırakılır.Rivayettir ki bırakılan su ile Mercan Dede abdest aldığından testilerde su hergün boşalmaktaymış.

  1990 lı yıllarda köye emekli bir kişi yerleşir köyün yakınına ev yaptırır.Su olmadığı içinde yakınları araştırarak bir su bulur ve ondan içmeye başlar.Yıllarca şeker hastası olan bu kişi İstanbul’a doktor kontrolüne gittiğinde doktorlar şaşırır.Çünkü şeker düzeyi mucizevi bir şekilde normale dönmüştür.Nedeni araştırılınca bu su olduğuna kanaat getirilir.İşte artık unutulmuş olan mercan su tekrar bulunmuş ve şifasını göstermiştir. araştıran:şahin şengül-SON SÖZ;Şimdi 2007 ne acıdır ki Mercan Dede Yatırı ve Mercan Su ilgisizlikten bakımsız haldedir. Şifayı uzaklarda arayanlara duyurulur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Edirne iline 127 km, Keşan ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 147
  1997 - 175

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.şifalı suyu şeker hastalıgına iyi geldigi bilinmektedir. iyi birde sulama göleti vardır. köy tam bir tatil köyüdür. Zaten girişte yazlıkları göreceksiniz.köyü görmenizi ve gezmenizi tavsiye edebiliriz.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mercan Köyü Keşan Forum Tarih
Mercan Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Hacımercan Köyü Sapanca Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Mercan Köyü Adaklı Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Mercanlı Köyü Nizip Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010
Mercan Adası Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş