Mercan Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mercan Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mercan Köyü Günyüzü - Mercan Köyü - Günyüzü - Mercan Köyü Hakkında  Mercan, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. eski dönemlerde mavru beylikleri yaşamış ve savaşlarda geçiş noktası olmuştur. Köyün aslı Büğdüz aşiretine mensubtur. Kurtuluş savaşında çok zayiat vermiştir.

  Kültür
  Köyün yemekleri :Arabaşı ,bamya çorbası ,pelize , kara datlı, haside, çir çorbası, reçelli melemen, kompir, tuvarlak çorbasıdır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 150 km, Günyüzü ilçesine 9 km uzaklıktadır. 13km güneyinden Sakarya nehri geçmektedir. Köyün bu günkü oturum düzeni iki mahalleden teşekküldür. Bu iki mahalleden biri Aşşa, ikincisi Dooğruk'tur. Aşşa mahallesi eski yerleşim olup birleşmiş milletlerin kültür mirası listesine 2005 yılında dahil edilmiştir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus [değiştir]
  2007 555
  2000 454
  1997 1999

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Şeker pancarı, kavun ve tahıllar başlıca ekilen bitkilerdir.Köyün 90lı yıllardaki ekonomik gelişimi değerlendirilecek olursa bunun yaygın miktarda ekilen pancardan kaynaklandığı görülmektedir. Fakat son dönemde konulan kota sınırı köyün üretimini etkilemiştir. Bununla beraber alternatif ürün olarak görülen haşhaş da bölgeye uyum göstermemektedir .2008-2009 harman yılında pancar ekimi serbest bırakılmıştır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Nail BURHAN
  2004 - Mehmet akkaya
  1999 - Mehmet Ali
  1994 - H. Hüseyin ŞİMŞEK
  1989 - Ali kunku Özçelik
  1984 - Halit Sarıkaya

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır,ama faaliyette değildir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca 2 adet camii vardır. Bir köy kahvehanesi ve muhtarlığı vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mercan Köyü Hakkında Forum Tarih
Hacımercan Köyü Sapanca Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Mercan Köyü Keşan Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Mercan Köyü Adaklı Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Mercanlı Köyü Nizip Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010
Mercan Adası Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş