Merak edilen sır çözüldü

'Bilim & Teknoloji' forumunda DeMSaL tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Merak edilen sır çözüldü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilim insanları kuşlar hakkında oldukça şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı.

  [​IMG]

  Elde edilen bulgulara göre, kuşlar ‘sağ' gözleriyle Dünya'nın manyetik alanını görebiliyor. Alman bilim insanları, kuşların sahip olduğu bu özellikle sağ ile sol gözün arasında büyük bir farklılık olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, kuşların sol gözleri buzlu cam ile kapatılınca uçma kabiliyetlerinin bozulduğunu, ancak sağ gözleri kapatılınca hiç bir değişiklik yaşanmadığını belirtti.

  Kuşların manyetik alanları algılayabildikleri ve bu yeteneklerini göç zamanlarında yön bulmakta kullandıkları keşfedilmişti. Alman bilim insanları ise, kuşların sağ gözlerinin gerçekten manyetik alanları görebildiğini ve bu bilgiyi beyinlerinin sol tarafına aktardıklarını ortaya çıkardı.

  Kuşların sağ gözleriyle elde ettiği görüntü, normal görüşlerinin üzerinde parlak veya karanlık gölgeler oluşturuyor. Gölgeler kuş kafasını değiştirdikçe değişiyor ve gölgelerin oluşturduğu desenler kuş için doğal bir pusula görevi görüyor.

  MANYETİK GÖRÜŞ FARKI

  Bilim insanları, kuşların retinalarında mavi ışığa maruz kaldığında aktif hale gelen moleküller olduğuna inanıyor. Manyetik alanlar, bu moleküllerin tekrar hareketsiz hale geleceği süreyi etkiliyor. Manyetik alanların aydınlıktan karanlığa geçişinin daha aşamalı gerçekleşmesi ise normal görüşe kıyasla farklı bir etki yapıyor.

  Frankfurt'taki Goethe Üniversitesi'nde akademisyen olan Katrin Stapput'un başkanlığını yaptığı araştırma ekibi teorilerini desteklemek için bir dizi testler düzenledi. Birkaç kuş alınarak bazılarının sol gözleri, diğerlerinin de sağ gözleri buzlu gözlük ile kapatıldı.

  Göç zamanı gelince, kuşlar baca şeklinde bir kafeste salıverildi. Sol gözleri kapalı olan kuşlar beklendiği gibi kuzeye uçarken, sağ gözleri kapalı olanlar yönlerini karıştırdı ve farklı yönlere dağıldı.

  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Merak edilen sır Forum Tarih
Bypass Ameliyatıyla İlgili Merak Edilenler Genel Sağlık 1 Mayıs 2010
Merak edilen GAP Arena Stadı GALERİ Spor Haberleri 20 Nisan 2010
Antioksidanlar ile ilgili merak edilen sorular cevaplar Genel Sağlık 3 Nisan 2010
Estetik Burun Ameliyatında Merak Edilenler Güzellik & Bakım 14 Mart 2010
ALZHEIMER HASTALIĞINDA MERAK EDİLENLER (Sorular - Cevaplar) Psikoloji 6 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş