Menteşe Köyü Hakkında Bilgi Pazar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Menteşe Köyü Hakkında Bilgi Pazar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  menteşe köyü bilgileri - menteşe köyü resimleri - menteşe köyü tanıtım  Menteşe, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Menteşe köyü köy büyüklerinin anlattıklarına göre kuzey kafkasyadan sürgün edilen kafkas halkları tarafından 1800'lerin sonunda ilk önce söngüt köyüne yerleştikleri daha sonrada şimdiki yerinde iskan edildiği söylenmektedir. ayrıca menteşe ismi anadoluda bulunan bir türk boyunun ismi olup türkiyede bir cok ilce, kaza ve köy adı olarak kullanılmaktadır.Ayrıca köyümüz Türkiyenin en güzel ovalarından olan kazova ovasının tam ortasında olup sulak ve verimli arazilere sahiptir. Pazar ilcesinin en güzel su kaynaklarından olan akdağ eteklerinde bulunan ballıca mağarası mevkisinde bulunan memba suyu denebilecek su şebeke yoluyla köyün içme suyu ihtiyacı giderilmektedir.
  Kültür

  köyün yemeklerinden fırında keşkek,cerkez şipşisi ve bastısı ve helle corbası, hingal meşhurdur.
  Coğrafya

  Tokat iline 30 km, Pazar ilçesine 3 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 197
  1997 182
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi sulu tarım yapıldığından dolayı son yıllarda ihracatlık sırık domates ve meyvecilikte iddialı duruma gelmiş olup,buna rağmen pazarlamada yaşanan yanlış yöntemlerden dolayı son yıllarda şebze ve meyve ekonomik değerini yitirmiştir.Buna bağlı olarak otlak alanların azalması dolayısıyla hayvancılıkta azalma gözükmektedir.Ayrıca ilklim değişikliğiklerinden dolayı kışların uzun sürmemesinden dolayı narenciye dışında her türlü sebze ve meyve yetişmektedir.Bu sayfada yeralan bılgıler Bursa ili Gemlik ilcesinde görev yapan Osman Sezer tarafından düzenlenmiştir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ilköğretim kısmı 5 inci sınıfa kadar eğitimdevam etmektedir. yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Menteşe Köyü Hakkında Forum Tarih
Menteşe Köyü Hakkında Bilgi Felahiye Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Menteşe Köyü Yenişehir Bursa Bursa Tanıtımı 23 Nisan 2010
Menteşe Köyü Keles Bursa Bursa Tanıtımı 23 Nisan 2010
Menteşe Köyü Soma Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Menteşeler Köyü Köşk Aydın Aydın Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş