Menopozda kolestrol tehlikesi

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 27 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Menopozda kolestrol tehlikesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yapılan yeni bir araştırmaya göre menopoz döneminde kolestrol seviyesi artıyor.  ABD'nin Pittsburg Üniversitesinden Karen Matthew ve meslektaşları araştırmaya katılanların kolesterol seviyesini menopozdan önce ve sonra takip etti.

  Binden fazla kadının önceden değişmeyen kolesterol seviyesinin menopozdan bir yıl önce ve bir yıl sonra büyük ölçüde arttığı daha sonra istikrarlı hale geldiği görüldü. Bu durum kötü kolesterol seviyesi için geçerliyken iyi kolesterolün menopozdan önce arttığı ve daha sonra düşme eğilimi gösterdiği belirlendi.

  Menopozdan önce kadınların kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin erkeklere oranla daha düşük olduğunu (östrojen hormonunun kadınları koruduğuna inanılıyor) belirten bilim adamları ancak kolesterolün artmasının bu hastalıklara yakalanma riskini artırdığını dolayısıyla hormonların değiştiği dönemde kadınların lipid (kandaki kolesterol gibi yağ ya da yağ benzeri maddeler) seviyesini yakından izlemek gerektiğini buna göre önlemler alınabileceğini vurguladı.

  Araştırma "Journal of the American College of Cardiology" dergisinde ve Fransız "Le Point" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.
   

Bu Sayfayı Paylaş