Menopoz kalp krizi riskini artırıyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 20 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Menopoz kalp krizi riskini artırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul (AA)- Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, menopoz sonrası dönemde hormon tedavisi alınmadığı takdirde, kadınlarda kalp krizi riskinin yükselerek ileri yaşlardaki ölüm nedenlerinin ilk sırasını oluşturduğunu söyledi.

  Ertüngealp, yaptığı açıklamada, 18 Ekim'in ''Menopoz Günü'' olarak kutlandığını belirterek, kadın hayatının evrelerinden biri ve doğal bir sürecin sonucu olan menopoz döneminin, toplumda yaygın bir kanı olarak yaşlılık döneminin başlangıcı olarak görüldüğünü ifade etti.

  Ertüngealp, 40 yaşından sonra meme röntgeni ve ultrasonunun ihmal edilmemesi gerektiğini dile getirerek, kadınlara şu önerilerde bulundu:''İdeal vücut ağırlığınızı koruyun, günlük öğün sayını arttırın, yeterli miktarda kalsiyum alımına dikkat edin, aşırı protein tüketmeyin, güneş ışınlarından yararlanın, sigara içmemeye özen gösterin, düzenli olarak egzersiz yapın, kafeinli içeceklerden, alkol ve çok acılı yiyeceklerden ve üç beyazdan (un, tuz ve şeker) uzak durun.''

  Son yıllarda menopoz sonrası dönemde kadınların ölüm nedenleri arasında, kalp krizinin ilk sırada yer aldığına dikkati çeken Ertüngealp, ''Menopoz sonrası dönemde kalp krizi riskinin artmasının en önemli nedeni, genç yaşlarda kadınlarda var olan östrojen hormonunun kalbi korumasına karşın, ileri yaşlarda bu hormonun azalmasıyla bu koruyuculuk özelliğinin ortadan kalkmasıdır'' dedi.

  Ertüngealp, menopoz döneminde uygulanan hormon replasman tedavisinin, kroner kalp hastalığı riskini yüzde 50 oranında azalttığını kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Menopoz kalp krizi Forum Tarih
Menopoz ve kalp – damar hastalıkları Genel Sağlık 6 Nisan 2010
Menopoz Evresinde Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Menopoz döneminde nasıl beslenmeli Diyet Beslenme 19 Ocak 2011
Menopo - Menopozun Etkileri Nelerdir Genel Sağlık 18 Aralık 2010
Menopoz Diyeti Nasıl Yapılır Diyet Beslenme 27 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş