Mendesli Thrasyllos Kimdir - Mendesli Thrasyllos Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 8 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mendesli Thrasyllos Kimdir - Mendesli Thrasyllos Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mendesli Thrasyllos Kimdir - Mendesli Thrasyllos Resimleri - Mendesli Thrasyllos Biyografisi - Mendesli Thrasyllos Hakkında  Mendesli Thrasyllus, Tam adı Tiberius Claudius Thrasyllus (d. M.Ö. 1. yüzyıl & ö. 36, Yunanca: ο Τιβερίος Κλαύδιος Θράσιλλος ya da ο Θράσιλλος της Μένδης). Thrasyllusi Mısır'ın Mendes kentinde gelen Yunan kökenli bir aileye mensuptur. İskenderiyeli bir dilbilgisi uzmanı olsa da - Plato ve Democritus'un editörüdür- daha çok astrolog olarak tanınmıştır. Thrasyllus geleceğin Roma İmparatoru Tiberius ile sürgüne gönderildiği Rodos adasından karşılaşmıştır. Thrasyllus, Tiberius'un yakında yeniden Roma'ya çağrılacağı ve resmen Augustus'un varisi olarak atanacağı öngörüsünde bulunmuş ve ardından Tiberius'un tahtta kaldığı yıllar boyunca onun yakınında bulunmuş ve İmparator tarafından karısı ile birlikte çok değerli bir heiye olan Roma Yurttaşlığı ile ödüllendirilmiştir.

  Tiberius’un gelini Livilla, Tiberius'un en yakın dostu olan Sejanus ile olan ilişkisini ona danışmış ve Thrasyllus gizliden gizliye Sejanus'u desteklediği için Tiberius'u Roma'dan ayrılarak Capriye gitmeye ikna etmiştir. Thrasyllus'un damadı Naevius Sutorius Macro Sejanus'u yok etme görevini başarmıştır ancak bu konu hakkında Thrasyllus’un bilgisi olup olmadığı konusu açık değildir. Thrasyllus, Tiberius ile birlikte Capri'de kalmış ve tahta varis seçiminde akıl hocalığı yapmış sonunda da kızı Eunia ile ilişkisi bulunan Tiberius'un yeğeni Caligulayı işaret etmiştir.

  Karısı Aka II'den Thrasyllus'un iki çocuğu olmuştur: oğlu Tiberius Claudius Balbilus ve Praetorian Prefect Naevius Sutorius Macro ile evlenen kızı Eunia.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mendesli Thrasyllos Kimdir Forum Tarih
Thrasyllos Kimdir - Thrasyllos Hayatı Düşünürler-Filozoflar 17 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş