Memurlara terfide yeni uygulama geliyor

'Eğitim Haberleri' forumunda Mavi_inci tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Memurlara terfide yeni uygulama geliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Memurun görev ve sorumluluğu artmadan, aylıklarının artmasını sağlayan kademe ilerlemesinde, 6 yıllık sicil notu kaldırılarak yerine, memurun son 10 yıl içinde disiplin cezası almamış olması şartı geliyor.

  Memurun görev ve sorumluluğu artmadan, aylıklarının artmasını sağlayan kademe ilerlemesinde, 6 yıllık sicil notu ortalamasının 90 ve üzeri olma şartı kaldırılarak yerine; memurun son 10 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almamış olması şartı getiriliyor.

  Meclise sunulan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan, "Devlet memurlarından 6 yıllık sicil notu ortalaması 90 ve daha yukarı olanların aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır" maddesi değiştirilerek, onun yerine "Son 10 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır" hükmü getiriliyor.

  ATAMALARDA EK GÖSTERGE SINIRI 650'DEN 5300'E ÇIKARILIYOR


  Mevcut yasada, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4'üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir hükmü bulunuyor. Ancak bu şekilde bir atama yapılabilmesi için aranılan şartların yeniden yapılandırma paketinde değiştirilmesi öngörülüyor.

  657 Sayılı Kanunun 68. Maddesi ile bir atamanın yapılabilmesi için gerekli şartlar belirtildi. Buna göre eski yasada yer alan, "Ancak bu şekilde bir atama yapılabilmesi için yetkilinin; 1. Dereceli görevlerden ek göstergesi 650 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl, 1. ve 2. Dereceli görevlerden ek göstergesi 650'den az olanlar için en az 10 yıl; 3. ve 4. dereceli görevler için en az 8 yıl, 08/06/1984 tarih ve 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesi kapsamına dahil kurumlarda fiilen çalışmış olması ve yüksek öğrenim görmüş bulunması şarttır" ifadelerinde yer alan 650 ek gösterge, 5300 olarak değiştirildi.

  AKŞAM
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Memurlara terfide yeni Forum Tarih
Memurlara Getirilecek Yeni Haklar Hukuk 23 Şubat 2010
Memurlara yeni hak geliyor Hukuk 3 Aralık 2008
MemurLara 5 Kıyak Genel Sağlık 28 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş