Memeli Hayvanlar Hanğileridir - Memeli Hayvanların Yaşam Alanları Hakkında Bilgiler

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Memeli Hayvanlar Hanğileridir - Memeli Hayvanların Yaşam Alanları Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Memeli Hayvanlar Hanğileridir ? Memeli Hayvanların Yaşam Alanları Hakkında Bilgiler ?

  Memeli Hayvanların Yaşam Sürecleri Ve Dönğüsü

  [​IMG]


  MEMELILER


  Yavrularini süt salgilayan gögüs bezleriyle beslediklerinden bu hayvanlara Mammalia adi verilmistir. Bu hayvanlar Jura’da memeli benzeri sürüngenlerden (Synapsida alt sinifinin Therapsida takimindan) ayri bir dal seklinde meydana gelmislerdir. Bu gruptaki hayvanlarin temel özelliklerinden birisi de tümünün vücudunda az yada çok sayida kilin bulunmasidir. Bir çogu gece faaliyet gösterdiginden (nokturnal) bunlari görmek ve saptamak hemen hemen olanaksizdir.

  Yavrularını süt salgılayan göğüs bezleriyle beslediklerinden bu hayvanlara Mammalia adı verilmiştir. Bu hayvanlar Jura’da memeli benzeri sürüngenlerden (Synapsida alt sınıfının Therapsida takımından) ayrı bir dal şeklinde meydana gelmişlerdir. Bu gruptaki hayvanların temel özelliklerinden birisi de tümünün vücudunda az yada çok sayıda kılın bulunmasıdır.
  Memeliler üç ana gruba ayrılır. Bunların arasında tekdelikliler yada yumurtlayan memeliler olarak tanınan grup ornitorenk ve ekidnelerden oluşur. Bu ilginç hayvanların yavruları, kışlar gibi yumurtadan çıkar, ama sonra anne sütüyle beslenir.

  İkinci grupta keseliler yer alır. Keselilerin yavruları çok az gelişmiş olarak doğar. Yeni doğanların uzunluğu genellikle 6 santimetreyi aşmaz. Başlıca keseliler arasında opossum, tasmanyaşeytanı, bandikut, kuskus ve kangru sayılabilir.

  Eteneli memeliler en geniş memeliler grubunu oluşturur. Plasenta adıyla da tanınan etene, annenin içinde gelişen ve yavru ile anne arasında köprü kurarak doğana kadar yavruyu besleyen bir organdır

  Memelilerin Tek delikliler (bkz.) ve Keseliler (bkz.) olarak sınıflandırılanlarm dışında kalan tüm tür*lerini içeren ve dölütleri ana rahminde iken Plansenta (bkz.) atlr- verilen bir organ ara*cılığıyla beslenen bir alt-smıfı. Şu takımla*ra ayrılmışlardır: Balinagüler (bkz.); Bö-cekçiller (bkz.); Çiftparmaklılar (bkz.); De-niz-inekleri (bkz.); Dişsizler (bkz.); Etobur*lar (bkz.); Hirakoidler (bkz.); Hortumlular (bkz.); Kemiricüer (bkz.);a Primatlar (bkz.); Tavşanımsılar (bkz).; Tekparmaklılar (bkz.); Uçan Memeliler (bkz.).

  UÇAN MEMELİLER, aralarında yarasalar da bulunan bir memeli takımı. Öteki me*melilerin tersine bunlar uçabilir; ön üye*ler (bacaklar) zanmsı bir Kanada destek sağlayacak biçimde gelişmiştir. Yarasaların tümü de gece kuşlarıdır ve çoğu tropik bölgelerde bulunurlar. Günümüzde yakla*şık 800 kadar yarasa türü bulunmaktadır.

  ÖRNEK TÜRLER:


  Dasyurus maculatus (Keseli sansar), Macropus rufus (Kirmizi kanguru), Erinaceus europaeus (Kirpi), Sorex minutus (Cüce fare), Vampyrum spectrum (Yalanci vampir), Desmodus rotundus (Vampir yarasa), Priodontes giganteus (Dev armadillo), Oryctolagus cuniculus (Ada tavsani), Sciurus vulgaris (Kirmizi sincap), Rattus rattus (Ev siçani), Balaenoptera musculus (Mavi balina), Delphinapterus leucas (Beyaz balina), Delphinus delphis (Yunus), Meles meles (Porsuk), Mephitis mephitis (Kokarca), Ursus arctos (Boz ayi), Canis lupus (Kurt), Canis familiaris (Köpek), Canis vulpes (Kizil tilki), Felis silvestris (Yabani kedi), Felis leo (Aslan), Elephas maximus (Asya fili), Equus hemionus (Asya yaban esegi), Pongo pygmaeus (Orangutan), Gorilla gorilla (Goril), Pan paniscus (Cüce sempanze)

  Memeliler sürüngenlerden meydana gelmiş olmalarına karşın onlardan bir çok yapısal farklılıklar gösterirler. Bu farklılıkların en önemlileri şunlardır:

  1. Memelilerde vücut örtüsü olarak pullar yerine kıllar bulunur. Yalnız bazı memelilerin vücutlarında ve kuyruk bölgelerinde sürüngenlerden kalma bir özellik olarak hala pullar mevcuttur.

  2. Memelilerin kafatasında iki oksipital kondil bulunur (sürüngenlerde bir tane) ve beyin kutusu daha büyüktür.

  3. Memelilerde göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran kaslı bir diyafram vardır

  4. Memelilerde alt çene kemiği bir parça halindedir (sürüngenlerde çok sayıda).

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Memeli Hayvanlar Hanğileridir Forum Tarih
Denizde Yaşayan Memeli Hayvanlar Hangileridir? Akvaryum - Balık Dünyası 5 Haziran 2013
Suda Yaşayan Memeli Hayvanlar Hangileridir Akvaryum - Balık Dünyası 4 Haziran 2013
Memeli Hayvanlar Nedir Diğer Hayvanlar 21 Eylül 2011
Türkiye'de bulunan memeli hayvanlar Diğer Hayvanlar 14 Ocak 2011
Memeliler - Memeli Hayvanlar Hakkinda Bilgiler Diğer Hayvanlar 12 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş