Melikşah'ın Halep ve Güney Anadolu Seferi

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 26 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Melikşah'ın Halep ve Güney Anadolu Seferi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Melik Tutuş, Süleymanşah'la yaptığı savaşı kazandıktan sonra Haleb'e yürümüştü. Sultan Melikşâh ise, Haleb hâkiminin davetini ve Süleymanşah'ın ölümünü haber aldığı zaman, büyük bir ordu ile Isfahan'dan harekete geçti (Eylül 1086). Musul ve Harrân üzerinden ilerleyerek Emîr Bozan'ı Urfa'nın fethiyle görevlendirdikten sonra Ca'ber kalesi ve Münbic şehrini zabtetti, Haleb'e doğru yürüdü.
  Sultah Melikşâh 3 Aralık 1086'da Haleb'e girerek şehre hâkim oldu. Diğer taraftan Emîr Bozan üç ay süren şiddetli bir kuşatmadan sonra 28 Şubat 1087'de, Bizans'ın yüksek hâkimiyetini tanıyan Philaretos'un oğlu Barsam'ın idâresindeki, Urfa'yı fethediyordu. Sultan Melikşâh Haleb'den Antakya'ya yöneldi ve oradan Süveydiye'ye kadar ilerleyerek Akdeniz'in suları ile karşılaştı. Antakya'ya Yağıbasan'ı, Haleb'e Aksungur'u ve Urfa'ya da Bozan'ı vali tayin etti. Daha sonra Sultan Melikşâh Bağdad'a gitti.
  Abbâsî halîfesi Muktedî parlak bir kabûl resmi ile sultanla tanıştı (1087). Bu merâsim sırasında halîfenin emri ile Melikşâh'a "Doğu ve Batı'nın hükümdârı" alâmeti olarak iki kılıç kuşatıldı. Ayrıca Melikşâh'ın Isfahan'dan getirilen kızı Mahmelek Hâtûn muhteşem bir düğünden sonra halîfe ile evlendirildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Melikşah'ın Halep Güney Forum Tarih
Melikşah'ın Kişisel Özellikleri - Melikşah'ın Çalısma Alanları Tarihi Bilgiler 23 Nisan 2011
Halep Usulü Tabbule - Halep Usulü Tabbule Tarifi Yapılışı Dunya Mutfakları 7 Aralık 2010
Halep Usulü Rulo Sucuk - Rulo Sucuk Tarifi Yapılışı Dunya Mutfakları 7 Aralık 2010
Suriye Halep Şehri - Suriye'nin Gastronomi ve Kültür Şehri Halep Hakkında Bİlgi Ülke Kültürleri 7 Aralık 2010
Halep Usulü Yoğurtlu Şiş Köfte Tarifi Yapılışı Dunya Mutfakları 24 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş