Meleklerin Gizlediği Husus

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Meleklerin Gizlediği Husus konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah Teala'nın "Neyi açıklar ve neyi gizlerseniz ben onların hepsini bilirim'' ayetinde, bununla ilgili birkaç husus vardır

  Şa’bi nin İbn Abbas ve İbn Mes’ud’(r.a.) dan rivayet ettiğine göre Cenabı Hak ile meleklerin: 'Orada fesat çıka*racak kimseler mi yaratacaksın" şeklindeki sözlerini, "neyi gizlerseniz" ifadesi ile de İblis'in kendi kendine kibri ve Hz.Adem'e secde etmemeyi telkin edişini kastetmiştir.  Allah buyruğu ile "gayb olan şeyleri, zahiren faydasız gibi görünen gizli esrarı bilirim. Ancak gizli sırları bildiğim için onların yaratılmasında fayda olduğunu da bilirim" demiştir.


  Hak Teala, Hz.Adem (a.s.)'i yaratınca melekler onu acaib bir yaratık olarak görüp, "Allah ne dilerse dilesin; Rabbimiz kendi katında bizden daha kıymetli mahluk yaratmayacaktır" demişlerdir. İşte meleklerin içlerinden geçirdikleri (gizledikleri) şey budur. Bu sözü kendi aralarında birbirlerine gizlice söyleyip, birbirlerine açtıkları halde, başkalarından saklamış olmaları mümkündür. Böylece tek bir fiil ile hem açıklama hem gizleme işi yapılmış olur.


  Bu feylesofların görüşüdür: Onlara göre beş durum vardır: Çünkü bir şey ya sırf hayır, ya sırf şer veya karışık olur. Karışık olunca da ya İki taraf denk olur, ya hayır galib olur, yahut da şer tarafı galib olur. Hikmet, sırf hayrın yaratılmasını gerektirir. Hayır tarafı galib gelen şeyin yaratılması da hikmet gereğidir. Çünkü az bir serden ötürü çok hayrı bırakmak çok şer olur. Buna göre melekler "fesat çıkarma ve kan dökme"den bahsetmişlerdir ki bu insanoğlundan sadır olacak bütün hayırlara nisbetle az bir şer olarak kalır.

  Buna göre Cenab-ı Allah'ın âyetinin manası "Ben, onların (insanların) hayırlarının şerlerinden çok olacağını bilirim" demektir. Bu sebeble Allah Teala'nın hikmeti insanın yaratılmasını gerektirmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meleklerin Gizlediği Husus Forum Tarih
Rıdvan ve Malik meleklerinin görevleri kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 26 Kasım 2016
Meleklerin özellikleri ve görevleri hakkında bilgi verir misiniz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Kasım 2013
Meleklerin Görevleri Kısaca Nedir Dini Sohbetler Dini Forum 5 Kasım 2013
Meleklerin Özellikleri Neler Dini Sohbetler Dini Forum 11 Ocak 2013
Meleklerin Varlığına Niçin İnanırız? Dini Sohbetler Dini Forum 25 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş