Meleklerin Özelikleri Nelerdir - Meleklerin Görevleri Nelerdir

'İman ve İslam Forumu' forumunda SeLeN tarafından 3 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Meleklerin Özelikleri Nelerdir - Meleklerin Görevleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Meleklerin Özelikleri
  Meleklerin Görevleri Neler

  Meleklerin Özellikleri ve Görevleri Çok çeşitli görevleri olan meleklerin sayılarını ancak Allah bilir. Kendilerinden en çok bahsedilen melekler şunlardır:
  a. Dört büyük melek b. Yazıcı melekler
  C. Hafaza (koruma) melekleri a. Dört Büyük Melek
  Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail isimli meleklere "dört büyük melek'' denilir.
  Cebrail, vahiy meleğidir. Allah'tan aldığı vahiyleri peygamberlere ulaştırır. Kuran
  ayetlerini peygamberimize o getirmiştir. Kuran'da en çok adı geçen melek, Cebrail'dir.
  Mikail, Yüce Allah tarafından doğa olaylarını yönetmekle görevlendirilen melektir. Rüzgarın esmesi, yağmur ve kar yağması, mevsimlerin gerektirdiği olayların gerçekleşmesi bu meleğin sorumluluğundadır.
  İsrafil, kıyametin kopacağı gün Sur'a üflemekle görevlidir. Sur'un ne olduğunu bilemiyoruz. Ama ne işe yaradığı Kuran'da bildirilmiştir. Kuran'a göre, kıyametin kopacağı gün İsrafil Sur'a üfleyecektir. Bu üfleme ile bütün canlıların dünya hayatı sona erecektir. Bundan sonra ahiret hayatı başlayacaktır. Ahiret hayatının başlaması da yine, İsrafil’in Sur'a üflemesi ile olacaktır. Yani 0, ikinci bir kez Sur'a üfleyecek ve ahiret hayatı başlayacaktır.
  Azrail, eceli gelen insanları ruhlarını bedenlerden ayırmakla görevlidir. Bunun için "ölüm meleği'' de denilmektedir.
  Her canlı gibi, insanın da belli bir yaşama süresi vardır. Bu süre dolunca insan ölür .Eceli gelen her insan, ahirete göç ederken, kıyametten sonraki dirilişine kadar geçecek: süre için, ruhunu Allah'a teslim etmektedir. işte bu teslim alma görevi Azrail tarafından yapılmaktadır. Bu konuda Kuranıkerim'de şöyle buyurulur:
  ''Ey Muhammed! De ki: Size vekil kılınan ölüm meleği canımızı alacak, sonra Rabbinize döndürüleceksiniz. '' 1
  B. Yazıcı Melekler
  Bunlar insanların yaptıkları işleri kaydederler. Bu meleklere "Kiramen Katibin'' (Şerefli Yazıcılar) adı verilir. Her insanın yanında bu meleklerden iki tane bulunmaktadır. insanın sağında ve solunda her an insanla beraber olan bu iki melek, yapılan iyi ve kötü işlerin tamamını bir film şeridi gibi kaydetmektedirler. Bu konu Kuran'da şöyle belirtilmektedir:
  ''Oysa yaptıklarımızı bilen, sizi gözetleyen değerli yazıcılar vardır. ''
  C. Hafaza (Koruma) Melekleri
  insanları sürekli gözetim altında tutan meleklerdir. Onlar insanları her türlü kazadan ve beladan korurlar. Bu konu ile ilgili bir ayette şöyle buyrulmaktadır:
  ''Kullan üzerinde mutlaka galip odur. Size hafaza melekleri gönderir. ..''
  Melekler İyiliğin ve Güzelliğin Sembolüdür
  Yüce Allah, melekleri insanlara yardımcı olsunlar diye yaratmıştır. Melekler müminlere yardım ederler, destek olurlar. insanları iyiliğe çağırırlar.
  Melekler, her zaman insanların iyiliğini isterler. iyilik telkin ederek insanları iyiliğe yönlendirirler. insanların hatalarından dolayı bağışlanmaları için Allah'a dua ederler. Bu sebepten iyilik ve güzelliğin sembolü olarak görülürler. Bunun için dilimizde iyi ahlaklı insanları "melek gibi insan'' sözüyle överiz.
  Meleklere İman, İmanın Şartlarındandır
  Melekler duyu organlarıyla algılanamazlar, gözle görülemezler. Bu sebepten onlar hakkındaki tek bilgi kaynağımız Kuranıkerim ve hadislerdir. Kuranıkerim'de meleklere iman etmenin farz olduğu bildirilir: Bu konuda şu ayeti örnek gösterebiliriz: "Hepsi Allah 'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandı. ..,,
  Allah'a iman eden insanın, meleklere iman etmesi gerekir. Aksi halde Allah'a da inanmamış olur. Bu konuda Kuranıkerim'de şöyle buyrulmuştur:
  "Kimi Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse, şüphesiz derin bir sapıklığa sapmıştır.
  Meleklere İman, Davranışların Güzelleşmesine Katkıda Bulunur
  Allah'a ve meleklerine inanan insan, yaptığı her davranışın Allah tarafından görüldüğünü ve ayrıca melekler tarafından kaydedildiğini bilir. Bununla, yaptığı hiçbir davranışın karşılıksız kalmayacağını da anlar. Bu sebepten kötü davranışlardan uzaklaşır, güzel davranışlara yönelmeye çalışır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meleklerin Özelikleri Nelerdir Forum Tarih
Rıdvan ve Malik meleklerinin görevleri kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 26 Kasım 2016
Meleklerin özellikleri ve görevleri hakkında bilgi verir misiniz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Kasım 2013
Meleklerin Görevleri Kısaca Nedir Dini Sohbetler Dini Forum 5 Kasım 2013
Meleklerin Özellikleri Neler Dini Sohbetler Dini Forum 11 Ocak 2013
Meleklerin Varlığına Niçin İnanırız? Dini Sohbetler Dini Forum 25 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş