Meleklere iman davranışlarımızı neden değiştirir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 9 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Meleklere iman davranışlarımızı neden değiştirir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Meleklere iman davranışlarımızı neden değiştirir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Meleklere İmanın Davranışların Güzelleşmesine Katkısı

  Meleklerin varlığına inanan insan, yüce ve gizli kuvvetlerin gözetimi altında olduğunu, Kiramen Katibin adı verilen meleklerin, yaptığı her işi kaydettiklerini ve yazdıklarını bilir. Bu düşünceyle sürekli iyi ve güzel işleri yapmaya yönelir. Melekleri kendisine örnek alan kişi, onlar gibi olmaya gayret ederek, Allah katındaki derecesini yükseltmeye çalışır. Melekleşmeye çaba harcar. Meleklere inanan kişi, kendisini iyiliğe çağıran sese kulak verir. Çünkü bu ses meleğin sesidir. Şeytan ise insanı kötülüğe çağırır. Müslüman, şeytanın şüphe ve kuruntularından kurtulup meleğin sesine kulak vermekle sorumludur.

  Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde; “Şeytan da melek de insanoğluna sokularak, onun kalbine bir takım şeyler getirirler. Şeytanın işi kötülükle korkutup, hakkı yalanlamaktır. Meleğin işi ise iyiyi tavsiye edip, hakkı tasdik etmesidir. İçinde böyle bir şey bulunan kişi onun Allah’tan olduğunu bilsin ve Allah’a hamdetsin. Şeytanınkini bulan kişi ise, şeytandan korunması için Allah’a sığınsın” buyurmuşlardır.

  Meleklere inanan kimse, meleklerin darlık ve sıkıntılı anlarda mü’minlerin yardımına yetişeceğini bildiğinden bu gibi durumlarda ümidini kaybetmez. Melekler gibi manevi varlıklara inanan insanın sorumluluk duygusu gelişir. Böylece insan kendisini iyi ve hayırlı işlere yöneltir. Yaptıklarının mutlaka karşılığını göreceği inancı ile kendini her türlü kötü duygudan uzak tutar. Kötü davranışlardan uzak durarak ahlakını güzelleştirir. Başkalarıyla olan ilişkilerinde ölçülü davranır ve kimsenin malına, canına zarar vermez. Allah’a karşı görevlerini yerine getirmeye, haramlardan kaçınmaya çalışır. Böyle bireylerden oluşan toplumda güven, huzur, sevgi, saygı, yardımlaşma, doğruluk ve dürüstlük egemen olur.

  (Anlatım: Dr. Mustafa Akman) dinibil.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meleklere iman davranışlarımızı Forum Tarih
Meleklere İman Etmek Davranışlarımızın Güzelleşmesine Nasıl Katkı Sağlar İman ve İslam Forumu 13 Şubat 2014
Meleklere İmanın İnsan Hayatına Verdiği Faydalar Nelerdir? İman ve İslam Forumu 25 Aralık 2011
Meleklere İmanın İman Esasları İçindeki Yeri Nedir? Dini Sohbetler Dini Forum 25 Aralık 2011
Meleklere İman - Meleklere İman İnsana Neler Kazandırır? Dini Sorular ve Cevaplar 6 Eylül 2011
Melek Kavramı ve Meleklere İman İman ve İslam Forumu 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş