Melek İle İlgili Hadisler - Melekle İlgili Hadisler

'Sünnetler & Hadisler' forumunda Mavi_inci tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Melek İle İlgili Hadisler - Melekle İlgili Hadisler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Melek İle İlgili Hadisler - Melekle İlgili Hadisler

  Melek İle İlgili Hadisler


  “Ona (Peygamber’e, bu Kur’an’ı) üstün bir güç ve hikmet sahibi (Cebrail) öğretmiştir, (ki (o) görünümüyle çarpıcı bir güzelliğe sahiptir. hemen doğruldu. O en yüksek bir ufuktaydı. Sonra yaklaştı, derken sarkıverdi. Nitekim ikisi arasındaki uzaklık iki yay kadar oldu, yahut daha da yakınlaştı. Böylece Allah’ın kuluna vahyettiğini vahyetti. ” Ve başka bir ayette:

  “.. Ve eğer ona karşı birbirinize arka olursanız (bilin ki) onun dostu ve yardımcısı Allah, Cibril ve müminlerin iyileridir. Bunun ardından melekler de ona arkadır.” (et-Tahrim, 66/4) buyurulmaktadır.

  Medine döneminde Yahudi bilginleri, kitaplarındaki bilgilere dayanarak Peygamber efendimizi imtihan etmek için birkaç soru sormuşlar, hepsine doğru cevap alınca bu defa kendisine vahiy getiren meleğin ismini sormuşlar, Rasûlullah (s.a.s.)

  “Cibril” cevabını verince; “O, bizim düşmanımızdır, harp ve şiddet getirir. Bizim vahiy meleğimiz Mikâil’dir. Mikâil müjde, ucuzluk ve bolluk getirir. Sana gelen o olsa idi, iman ederdik” (M. Hamdi Yazır, a.g.e. I, 429). demişler, bunun üzerine: “De ki Cebrâil’e düşman olan kimse Allah’a düşmandır. Çünkü o, Kur’an’ı Allah’ın izniyle kendinden öncekini tasdik ederek, yol gösterici ve inananlara müjdeci olarak senin kalbine indirmiştir. Allaha meleklerine, Cebrâile ve Mikâile düşman olan kimse inkâr etmiş olur. Şüphesiz Allah inkâr edenlerin düşmanıdır. ” (el-Bakara, 2/97-9 ayetleri inmiştir.
   

 2. vitamine nasıl kaydolunur.............
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Melek İle İlgili Forum Tarih
Meleklerin Görevleri İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 27 Kasım 2011
Melek ile ilgili güzel sözler Güzel Sözler-Mesajlar 4 Ekim 2011
Melek ile ilgili sözler Güzel Sözler-Mesajlar 4 Ekim 2011
Kuran-ı Kerimde Geçen Melekler İle İlgili Ayetler nelerdir Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 23 Mayıs 2011
Melek İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 22 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş