Mektup nedir, çeşitleri nelerdir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Mektup nedir, çeşitleri nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  mektup nedir çeşitleri nelerdir,

  Mektuplar, konularına ve yazanla yazılan arasındaki ilgiye göre beşe ayrılabilir.

  1. Özel mektuplar
  2. Birbirine yakın, tanışık insanlar ve eş dost arasında yazılan mektuplardır.isteğe bağlı yazılabilir.Bu tür mektuplarda doğal ve samimi anlatım ön plandadır.Sanatçı ve edebiyatçıların,daha çok genel konular üzerinde yazdıkları özel mektuplara 'edebi mektup' da denmektedir.Mektubun ulaşma süresinden daha erken ulaşması gereken kısa ve öz olarak oluşturulan bir mektup türüdür. Telgrafta az ve öz ifade önemlidir.

  Resmi Mektuplar

  Devlet kurumlarının aralarında veya kişilerle devlet kurumları arasında yazılan mektuplardır. Bu tür mektuplarda anlatım ciddi ve saygılıdır. Konu dışındaki bilgi ve istekler yer almaz.

  İş Mektupları

  Özel kurumların arasında veya kişilerle kurumlar arasında, yapılan mektup yazışmasına iş mektubu denir.Bu mektup türünde açıklayıcı anlatım kullanılır.

  * Dilekçe

  Bir dilekte ya da bildiride bulunmak veya bilgi vermek amacıyla resmi düzeylere sunulan tarihli, imzalı mektuptur. Açık Mektup: Her hangi bir düşünceyi, görüşü açıklamak, bir tezi savunmak için bir devlet yetkilisine ya da halka hitaben, bir kişi ya da kurum tarafından yazılan, gazete, dergi aracılığıyla yayımlanan mektuplardır.

  Açık Mektuplar

  Açık mektuplarda sadece yazanı değil, geniş kitleleri ilgilendiren önemli konular ele alınır. Açık mektubun türü; makale, fıkra, inceleme yazılarından birine uygun olabilir. Açık mektup örneklerine zaman zaman gazete ve sanat dergilerinde rastlanmaktadır.

  Edebi Mektuplar

  Edebî mektuplar; yazarları, içerikleri ve ifade şekilleri ile özel mektuplar içinde ayrı yer tutar ve ayrı şekilde ele alınırlar. Edebî mektuplarda, mektubun yazıldığı dönemin edebiyat ve düşünce olayları yer alır. Yazar, karşısındakine öğüt verir, yol gösterir. Eski dönemlerde, bu tür kişisel edebî mektuplar, "Mektûbât = Mektuplar" adı altında toplanır ve geniş kitlelerin de okuyabilmesi için yayımlanırdı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mektup nedir çeşitleri Forum Tarih
Mektup Nedir - Mektup Çeşitleri Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 23 Haziran 2011
Mektup Nedir - Mektup Çeşitleri - Mektup Ne demek Konu Dışı Başlıklar 20 Şubat 2011
Mektup Nedir - Mektubun Özellikleri - Mektup Türleri Liselerimiz 4 Ekim 2010
Mektup Nedir - Mektup Nasıl Yazılır Konu Dışı Başlıklar 1 Mayıs 2010
Uzaktaki kuzenime mektup örneği kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş