Meksikanın Kültürü Hakkında Bilgi

'Ülke Kültürleri' forumunda Eylül tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Meksikanın Kültürü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Meksikanın Kültürü
  Meksika Kültürü


  Tarihsel, etkin, toplumsal ve ekonomik etkenlerden kaynaklanan bölgesel farklılaşmalara karşın, yerel halk sanatlarının yanı sıra Avrupa kaynaklı klasik sanatlara dayanan özgün bir Meksika kültüründen bahsedilebilir.

  Daha çok kırsal kesimde yaygın olan ve hem günlük kullanıma, hem de süslemeye dönük işlevler taşıyan geleneksel halk sanatları ülke çapında çok tutulur. Renkli süslemeler taşıyan pamuk giysilere, pamuk ya da yünden yapılan omuz atkılarına ve serapelere, renkli sepetlere ve değişik desenli kilimlere ülkenin hemen her yanında rastlanır. Halk müziği Meksika tarihi boyunca en önemli sanat biçimlerinden biri olmuştur.

  Köylülerin sorunları ve acıları günümüzde de Juan Rulfo gibi yazarların yapıtlarına konu olmakla birlikte, Meksika edebiyatında evrensel temalara yöneliş belirgin bir ağırlık kazanmıştır.

  Duvar resmi Meksika'nın dünya çapında adını duyurduğu sanat dallarının başında gelir. Diego Rivera, Jose Clemente Orozco ve David Alfaro Siqueiros gibi ressamlar Meksika tarihi ve kültürünü kalabalık, canlı, figüratif kompozisyonlarla yansıtan yapıtlarıyla tanınmıştır.

  Boğa Güreşi Meksika'da bugün de çok sevilen bir eğlencedir. En yaygın spor olan futbolun yanı sıra beyzbol da büyük ilgi toplar. Meksika hafif sıklette birçok dünya şampiyonu boksör yetiştirmiştir.


  kaynak:vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meksikanın Kültürü Hakkında Forum Tarih
Meksikanın Yemek Kültürü - Meksikanın Yemekleri Ülke Kültürleri 24 Ekim 2010
Meksikanın Yemekleri Nelerdir Ülke Kültürleri 30 Ocak 2012
Meksikanın Özellikleri Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 26 Ocak 2012
Meksikanın Matematiksel Konumu Nedir Ülkeler Coğrafyası 25 Ocak 2012
Meksikanın Komşuları Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 25 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş