Mekkenin Fethi Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Eylül tarafından 2 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Mekkenin Fethi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mekkenin Fethi  Mekke'nin Fethi, 11 Ocak 630'da Müslümanların, Kureyşli Müşriklerin elindeki Mekke'yi fethi olayı.

  Nedenleri

  Bir süre önce Müslümanlarla Mekkeli Müşrikler arasında Hudeybiye Antlaşması yapılmıştı. Mekkeli Müşriklerin müttefiki olan Beni Bekir kabilesi bu antlaşmaya aykırı biçimde, Müslümanların himayesindeki Huzaa kabilesine saldırdı.

  Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem Mekke'ye haber göndererek, öldürülenlerin kan bedellerinin ödenmesini veya Beni Bekir kabilesiyle olan ittifakın sonlandırılmasını, aksi halde Hudeybiye Antlaşması'nın bozulmuş sayılacağını ve savaşa mecbur kalacaklarını bildirdi. Mekkeliler, teklifleri reddettiler ve harbe hazırlanacaklarını bildirdiler.

  Mekkeliler daha sonra fikir değiştirip Ebu Süfyan'ı Müslümanları bir barışa ikna etmesi için Medine'ye gönderdiler. Ancak görüşmelerden hiçbir netice alınamadı...

  Hazırlıklar

  Fetih

  11 Ocak 630 sabahı İslam Ordusu savaş pozisyonu aldı. Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem orduyu 4 kola ayırdı ve orduya şu emri verdi:

  "Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz."

  Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem , hareket emri verdi ve Fetih Suresi'ni okuyarak Mekke'ye girdi. 3 kol herhangi bir direnişle karşılaşmazken Halid bin Velid'in komutasındaki 4. kol, İkrime bin Ebu Cehil önderliğinindeki küçük bir saldırıyı geri püskürttü.

  Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem , Mekke'ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan'a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içerisinde 360 put bulunan Kabe'ye yöneldi. İsra Suresi'nin 81. ayetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kabe'yi tavaf etti.

  Fetih Sonrası

  Fetih sonrasında Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem Kabe'de ilk hutbesini verdi. Mekkelilerin şüphelerini de gidermek adına hutbesinde şu sözlere de yer verdi:

  Benim halimle sizin haliniz, Yusuf'un kardeşlerine dediğinin tıpkısı olacaktır. Yusuf'un kardeşlerine dediği gibi ben de diyorum: "Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok. Allah, sizi bağışlasın. O, merhamet edenlerin en merhamaetlisidir(Yusuf Suresi 92)." Gidiniz; sizler serbestsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mekkenin Fethi Hakkında Forum Tarih
Mekkenin Fethi hakkında kısaca bilgi Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2014
İslamiyetten Önce Mekkenin Durumu Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 16 Eylül 2012
İslamiyetten Önce Mekkenin Durumu Nasıldı Tarihi Bilgiler 6 Eylül 2012
1953 Yılının Hac Resimleri - Mekkenin Görülmemiş Resimleri Dini Resimler 26 Aralık 2010
İstanbul'un fethinden sonra neden Ortodokslar dinlerinde özgür bırakıldı kısaca Tarihi Bilgiler 10 Nisan 2016

Bu Sayfayı Paylaş