Mekece Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mekece Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mekece Köyü Pamukova Bilgileri - Mekece Köyü Hakkında - Mekece Köyü Tanıtımı - Mekece Köyü Resimleri

  İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: MUSTAFA DEMİR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  0 (264) 563 55 44
  Cep Telefonu:

  0 (536) 246 20 16

  Sakarya
  Bilgiler
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54940
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Pamukova
  Web Sitesi
  Mekece, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi geçmişi kesin olarak belli değildir. Mekece halkının Emevi ordularındaki Mekkeliler’den mi, yoksa Osman beyin Söğüt yaylasından getirdiği Türkmenlerden mi olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Halk arasında anlatılan ve yaşlı kuşaklardan aktarılan bilgilere göre iki rivayet vardır:Birinci rivayet göre; Emevi devleti, dört halife devrinden sonra kurulan ilk devlettir. Emeviler’in Bizans’ın başkenti olan İstanbul’u fethetmek için 705 ile 750 yılları arasında sefer yaptıkları bilinmektedir. Emevi tarihine göre Beğce (Mekece)’ye obalar halinde gelen ordular, Paşalar boğazını (Cambazkaya vadisi) geçtikten sonra, Beğce’de bulunan tekfurluğu kolayca fethetmişlerdir. Beğce’yi fetheden Emevi orduları Rinsel (Tirse, Kemaliye) tekfurluğunu fethederek Tekfurluğun, Akçakaya köyündeki bazı binaları da talan ederek geriye dönmüşlerdir. Beğce ve Rinsel de yaşayan Bizanslılar Müslüman olduktan sonra, birkaç yıl Mekece’ de ordularını dinlendiren Emevi kumandanları İstanbul üzerine yürümüşlerdir. İkinci rivayete göre; Osmanlı devletinin kurucusu, Osman beyin çevrede fethettiği ilk tekfurluk (Beğce) Mekece’dir (1324). Beğce’yi fethettiği yıllarda halkın Müslüman olduğuna inanarak ve itimat ederek, Beğce’nin beyini serbest bırakmış ve Akhisar üzerine yürümüştür. Fakat beyin Rinsel tekfuru ile anlaşarak Osmanlı ordularına saldırışı, Osman beyi şaşırtmıştır. Şeyhvarmaz köyü altında Osman bey ile savaşmışlardır. Savaşı Kaybeden tekfur ve Mekece beyi Karaceyş Hisarına (Paşalar kalesi) kaçarak saklanmışlardır. Halkın çoğunluğu Müslüman olan Mekece köyü bu olaydan sonra tamamen Osmanlıların eline geçmiştir.Kurtuluş savaşı yıllarında Mustafa Kemal (Atatürk) e ve Türk ordularına yardımı esirgemeyen Halil İbrahim Ağanın yaşadığı köy olması çevreyi savunan Türk ordularının karargahının burada kurulu olması, Mekece’nin önemini bir kat arttırdı.

  Coğrafya

  Sakarya iline 56 km, Pamukova ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin bir arada yaşandığı bir geçiş bölgesidir

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi :Geneli sanayi çalışanı ve memur kesimi küçük azınlık ise tarım çalışanıdır. Fakat, tarım alanları ve tarımsal ürün çıktısı küçümsenmeyecek oranda ve köy ekonomisine direkt etki etmektedir. Tarımda yönelim, ağırlıklı olarak meyevecilik üzerinedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -Sn Sabahattin IŞIK
  2004 -SN Mustafa Demir
  1999 -SN Sabri IHLAMUR
  1994 -Sn Rafet ÇÖMLEK

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca Mekecespor Adı Altındaki Kulubün Birde Sahası Vardır..
  [​IMG]


  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mekece Köyü Pamukova Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş