Mehmetbeyli Köyü Sungurlu Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mehmetbeyli Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum ili köyleri - Mehmetbeyli Köyü Sungurlu - Mehmetbeyli Köyü Sungulu hakkında bilgiler - Mehmetbeyli Köyü resimleri  İlçe: SUNGURLU - İl: ÇORUM

  Mehmetbeyli, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.


  İşte Mehmetbeyli Köyü'nün ve neden bu şekilde bir isim aldığının anlatılagelen, ilginç hikâyesi bu şekildedir. Mehmetbeyli Köyü'ne, "93 Harbi" diye tarihte ünlenen 1878 Osmanlı - Rus Savaşı yıllarında Kars ve dolaylarından Türk asıllı ve günümüzde Muhacir diye isimlendirilen Türk aileleri gelmiştir. Muhacir Türkler, Mehmetbeyli'ye gelmezden önce Mehmetbeyli'de yaşayan Türk asıllı köylüler vardı. Osmanlı Devleti'nin iskân politikasından dolayı Muhacir Türkler güvenli bölgelere yerleştiriliyordu. Bu güvenli bölgelerden birisi de Çorum ve ilçeleriydi. İşte bu iskân (YERLEŞTİRME) politikası sonucu Çorum ve ilçelerine hem Mehmetbeyli'de bulunan Muhacir Türkler hem de Çorum'un diğer ilçelerinde, köylerinde bulunan Muhacir Türkler yerleştirildi. Bu Türklere," 93 Muhaciri" denir. Çorum ve dolaylarında yine Orta Asaya'dan, Kafkaslardan, Balkanlardan gelen Türkler ve Müslümanlar (Çerkes, Tatar, Bulgar ve Selânik Muhaciri vb. gibi) bulunmaktadır.


  Çorum iline, 74 km; Sungurlu ilçesine, 31 km uzaklıktadır. Mehmetbeyli Köyü, köy kurulumu olarak Sungurlu'nun en yüksek köylerinden birisidir. Kıranlar mevkii, tamamen taşlıktan oluşmaktadır. Yeryüzü şekilleri engebeli olmakla birlikte tarım kolaylıkla yapılabilmektedir.Boğazkale ve Alacahöyükün arasında kalan köyde meşelerden oluşan bir koruluk bulunmaktadır.


  Karasal iklim görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert geçmektedir. Sungurlu'nun en çok yağış alan köylerindendir. Yağışlar özellikle sonbahar ve ilkbahar da yoğunlaşmaktadır. Yükseltiye bağlı olarak kuraklık yıllarında ürünler yangınsız yetişebilmektedir. Karasal iklime uygun, her türlü meyve ve sebze yetişmektedir.


  Köyün ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bununla birlikte bir çok aile, hayat sartlarını daha iyi bir konuma getirebilmek için yurdun çeşitli yerlerinde inşaat ve altyapı işlerinde işçi, taşeron, müteahhit olarak çalışmaktadır.


  Köyde bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu mevcuttur. Köyde Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köyün elektriği ve sabit telefon hattı vardır. Köye, ulaşımı sağlayan yol; asfalt yoldan bozma stabilizedir .


  Köyde bir ilköğretim okulu vardır. İlk Öğretim okulu 2003 yılında Köy halkından Ferhat CEYLAN ın çocukları tarafından Ferhat CEYLAN hayrına tadilat yaptırılmıştır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mehmetbeyli Köyü Sungurlu Forum Tarih
Mehmetbeyli Köyü Hakkında Bilgi Reyhanlı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş