Mehmetbey Köyü Göksun Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mehmetbey Köyü Göksun Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göksun Mehmetbey Köyü Bilgileri - Mehmetbey Köyü Hakkında - Mehmetbey Köyü Tanıtımı - Mehmetbey Köyü Resimleri  İlçe: GÖKSUN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Ramazan CANLI


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:738 20 69

  Mehmetbey, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Mehmetbey köyü ismini huaj sülalesinden olan Mehmet beyin adını almıştır. Köy 1864'te Kafkasya'nın Rus Çarlığı tarafından işgalinden sonra Osmanlı'ya göç eden Çerkesler tarafından kurulmuştur. Çerkeslerin Adige boylarından Abzeh sülaleleri yaşamaktadır. Köyün Çerkesce adı Huajhable'dir.

  Kültür

  Köy Çerkes kültürünün yaşadığı bir köydür. Ancak genç nüfus büyük kentlerde ve avrupa'da yaşadığından yaz ayları dışında oldukça tenhadır.Yaz aylarında ise nufus artmaktadır.Asimilasyonun etkileri açıkça ortaya çıkmıştır.Mızıka (Akordiyon) çalabilenler, Çerkesce konuşabilenler azalmaktadır.Köy nüfusunun yüzde 99'unu çerkezler oluşturmaktadır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 100 km, Göksun ilçesine 8 km uzaklıktadır. Köyün hemen karşısında yer alan küçük dağa Kuşhatzig denmektedir. İkitarafı dağlık olan köyden iki dere akmaktadır. Büyük olana Törbüzek denmekte, küçük olana ile Psitzig denmektedir.Törbüzek'in kaynağıda Mehmetbey köyü sınırları içerisindedir. Kuşhatzig'ın bir düzlüğünde doğal olarak sumak yetişmektedir ve buraya Hapaethlan denmektedir. Kushatzig'ın bir yamacında küçük bir pınar vardır ve buraya da Hapaepsi denmektedir. Yakın çevresi ormanlarla kaplıdır.Çevrenin en güzel köylerinden biridir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz bölgesinde yer almasına karşın Karasal iklim özellikleri daha fazla görülmektedir.Kış aylarında oldukça soğuktur ve karlıdır.Yaz aylarında serindir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 122
  2000 226
  1997 230

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak ekonomik değeri çok olmayıp ortakçılar tarafından işlenen tarla ve bahçelerden elde edilen ürünler yazın gelen köy sakinleri tarafından günlük olarak tüketilmektedir. Köy halkı tarafından Törbüzek kenarında kurulan büyük bir alabalık çiftliği kooperatifi vardır. Hem kooperatifin tesislerinde hem de civardaki bir kaç özel işletmede alabalıklar pişirilmekte ya da canlı olarak satılmaktadır. Doğal alabalık yetiştirme çalışmaları da başlamıştır. Ancak Törbüzek çayının kirlenmekte olduğu gözlenmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Ramazan Canbolat
  2004 Ramazan Canlı
  1999 Ramazan Canlı
  1994 Bahset Bolat
  1989 Tufan Karatok
  1984 Saim Sürmen
  1979 Ali Canlı

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net, vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mehmetbey Köyü Göksun Forum Tarih
Mehmetbeyobası Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Mehmetbeyli Köyü Hakkında Bilgi Reyhanlı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Mehmetbeyli Köyü Sungurlu Çorum Çorum Tanıtımı 4 Nisan 2010
Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi Taban Puanları Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş