Mehmetaliçiftliği Köyü Sungurlu Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mehmetaliçiftliği Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum ili köyleri - Mehmetaliçiftliği Köyü Sungurlu - Mehmetaliçiftliği Köyü Hakkında Bilgiler - Mehmetaliçiftliği Köyü resimleri  İlçe: SUNGURLU - İl: ÇORUM

  Mehmet ali çiftliği, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.


  Külük soyu, eski savaşçı bir Kürt ailedir. Malatya - Hekimhan'dan 1740 lı yıllarda Çorum, Çankırı ve Ankara Kalecik dolaylarına Osmanlı devleti tarafından yerleştirildikleri bilinmektedir. Malatya Hekimhandan göçmüş olan bu büyük aile Orta Anadolu'yu kontrol etmekte olup bu nüfuzunu 1.Dünya Savaşı'na kadar sürdürmüştür. Aralarında çıkan büyük kavgalar ve savaş sonunda oluşan büyük kıtlıktan dolayı ailenin Malatya Hekimhan'da kalan diğer büyük kısmının da göç etmesiyle, Orta Anadolu daki nüfuzu Ankara çevresine kadar gerilemiştir. Kurtuluş Savaşında erkeklerinin tamamına yakını şehit olmuştur.


  Soyadı kanunu ile Eski Türkçe'de "meşhur,ünlü,namı yüce olan" anlamlarına gelen "Külük" soyadını istemişler ve aynı zamanda eski Türkler'de "bey" manasına da gelen bu isim, soy-adı olarak Mehmet Ali Bey'e verilmiştir. Mehmet Ali Bey, Külük ailesinin bilinen ilk lideri olup, köye ismi verilen kişidir. Kültürel olarak Külük ailesi demografik yapıları sebebiyle hem Türkmen ve Kürt hem de Alevi ve Sunni geleneklerini aynı anda yaşayabilmektedirler.Bunun sebebi olarak atalarının karışık bir demografik yapıya sahip olmaları ve Avar Türklerinin Farsça bilmeleri gösterilebilir.Zira Farslar (İranlılar, Persler) oldukça ciddi akınlar yapabilmekteydiler. Anadolu'ya özellikle iç kısma hat halinde yerleştirilen bu aile uzun yıllar boyunca Fars istilasına karşı iç kısmın güvencesi olmuştur. Farsça bilmeleri türkçe anlamalarına da sebep olmuş bu da İranlı Şiilerle ve türklerle yakınlık kurmalarını sağlamış olan bu aile evliliklerle şimdiki demografik genişliğine kavuşmuştur.


  Ailenin ilk soyadı Külük olup demografik değişiklikler ve aralarında çıkan ufak çaplı anlaşmazlıklardan dolayı 8 soyadı ortaya çıkarmıştır. Atalay, Körlü Bozkülük, Yemencioğlu, Eroğlu ve Kayalı bunlardan bazılarıdır.


  Sadece KÜLÜK olanlar yaklaşık 9000 civarında,diğer soyadlarla beraber yaklaşık 25000 civarı bir nüfusa sahiplerdir.


  Çorum iline 117 km, Sungurlu ilçesine 47 km uzaklıktadır.


  İç Anadolu iklim alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlıdır.


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mehmetaliçiftliği Köyü Sungurlu Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş