Mehmet Münir Çağıl Kimdir - Mehmet Münir Çağıl Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mehmet Münir Çağıl Kimdir - Mehmet Münir Çağıl Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mehmet Münir Çağıl Kimdir - Mehmet Münir Çağıl Resimleri - Mehmet Münir Çağıl Biyografisi - Mehmet Münir Çağıl Hakkında
  Mehmet Münir Çağıl; (d. 1870 İskilip, Çorum, Türkiye) – (ö. 9 Ağustos 1954), Türk devlet adamı, milletvekili, hukukçu ve vakıflar uzmanı.

  Mehmet Münir, 1870 yılında İskilip'in Sakarya Mahallesinde doğdu. Babası dönemin Redif Binbaşılarından Mehmet Hilmi Efendi’dir. İlk eğitimini İskilip’te Mukaddime-i Ulumu sıbyan mektebinde aldı. 8 Temmuz 1887’de Çankırı Sancağı Mekteb-i Rüşdiye’sinden mezun olduktan sonra İstanbul'a gitmiş ve 3 Ağustos 1896 tarihinde Mekteb-i Hukuk-u Şahane’den pekiyi derece ile mezun olmuştur. Hukuk okulundan Rüûs rütbesi almış olup; Arapça ve Farsça’ya vakıftır.

  2 Temmuz 1898’de 1000 kuruş aylıkla ilk önce Lüleburgaz Kazası Savcı Yardımcılığına atanmış. 21 Mart 1899 tarihinde Kudüs Sancağı Bidayet Mahkemesi Savcı Yardımcılığına 1260 kuruş aylıkla atanmış. Kosova Sancağı Bidayet Mahkemesi Ceza Başkanı olmuş. Osmanlı Devleti’nin Şer’iye ve Evkâf Nazırlığı Müsteşarlığı ile Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında; 1924 yılında da Evkaf-ı Hümâyûn Nezareti Müsteşarı’dır.

  Münir Çağıl; Osmanlı Devleti döneminde Meclis-i Mebusân’ında I. ve III. dönem olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti döneminde TBMM’de II, III, IV, V, VI, VII ve VIII. dönem Çorum Milletvekili olarak görev almıştır.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi Türk ve Osmanlı vakıflarını tasfiye etme ve yeniden düzenleme sürecinde ve sonrasında kanunun çıkarılmasında önemli görevler üstlenmiştir. Belgelere göre 2762 sayılı Vakıflar Kanunu’nun TBMM’de görüşülmesi sırasında Adliye Encümeni Reisi (TBMM Adalet Komisyonu Başkanı) sıfatıyla TBMM’de görev yapmıştır.

  Cumhuriyetin I. Meclisinde görev alamamış olması o dönem genç cumhuriyetin ilk Evkaf-ı Hümâyûn Nezareti Müsteşarı olarak görev yapmasındadır. İttihat ve Terakki Fırkasının kurucularındandır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mehmet Münir Çağıl Forum Tarih
2. Mehmet İstanbul'u hangi nedenlerle fethetmek istemiştir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Fatih Sultan Mehmet hangi konularda Rumlara hak ve özgürlük tanıdı kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Fatih Sultan Mehmet niçin insanlığı tek çatı altında toplamak istemiştir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Nisan 2016
Mehmet Akif Ersoy kısaca hayatı Biyografi & Otobiyografi 3 Ocak 2016
Türkiye Mehmetçik Vakfı'nın görevleri nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş