Mehmet Barlas - Mehmet Barlas Biyografisi - Mehmet Barlas Hakkında Detaylı Bilgi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Siraç tarafından 23 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mehmet Barlas - Mehmet Barlas Biyografisi - Mehmet Barlas Hakkında Detaylı Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mehmet Barlas
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  [​IMG]

  Mehmet Barlas 1942 yılında doğdu. Can Paker'in eniştesi; eski ticaret, ekonomi ve devlet bakanlığı ile Gaziantep milletvekilliği yapmış Cemil Sait Barlas'ın oğludur.
  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe henüz öğrenci iken babasının Son Havadis'inde başlayıp, profesyonel gazeteciliğe Cumhuriyet'le birlikte adım attı. İsmail Cem'in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı.
  Türkiye'de yayınlanan büyük gazetelerin birçoğunda çalıştı. Cumhuriyet, Günaydın, Milliyet, Güneş, Tercüman, Hürriyet, Yeni Şafak ve Zaman gazetelerinde yöneticilik ve yazarlık yaptı. Çeşitli dönemlerde Star1, ATV ve TGRT’de günlük haber yorumculuğu; 2008 yılı içinde kısa bir süre ATV'de ana haber sunuculuğu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar'la birlikte "Yorum Farkı" adında bir program yapmaya devam ediyor. Ayrıca Sabah gazetesinin baş yazarlığı görevinde bulunup, 2007 Nisan ayında istifa etti. Bir ara Posta gazetesinde köşe yazarlığı yaptıktan sonra kurumun özel sektöre geçişi ile birlikte Sabah gazetesine geri döndü.

  Eserleri

  • Sosyo-politik Bir Gerçek Olarak Hocaefendi Sendromu
  • Rüzgar Gibi Geçti
  • Latife Hanım'ın Sırları ve Türk Sosyetesi
  • İş ve Siyaset Hayatında Kariyer Yapmak
  • Türkiye Üzerine Pazarlıklar
  • Türkiye'de Darbeler ve Kavgalar Dönemi
  • Turgut Özal'ın Anıları
   

Bu Sayfayı Paylaş