Mehmet Akif Ersoy (Mehmet Akif Ersoy Kimdir? Mehmet Akif Ersoy Biyografisi)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda UquR tarafından 12 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Mehmet Akif Ersoy (Mehmet Akif Ersoy Kimdir? Mehmet Akif Ersoy Biyografisi) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mehmet Akif Ersoy

  [​IMG]

  Mehmet Âkif Ersoy, sadece milli marşımızın şairi değildir. O, Türk edebiyatının ve İslâmcılık düşüncesinin de vazgeçilmez şahsiyetlerinden biridir.

  Onun bu millete açtığı kapı, sağladığı imkân, sanılandan çok daha fazladır. Mehmet Âkif, milletimizin kader yıllarında, şiirleri, yazıları, konuşmaları ve duruşuyla, Müslüman Anadolu halkına yol göstermiş, örnek olmuştur. O, Kurtuluş Savaşı’nın gerçek kahramanlarından biridir.

  Âkif’in gerçek bir dindar, katıksız bir vatansever ve halis bir mücahit olduğunu bilen Müslüman aydınlar ve halk, ona sonuna itimat etmiş ve Kurtuluş Savaşı’nı desteklemiştir. O da en karamsar günlerde bile umudunu kaybetmemiş, milletine olan güvenini daima korumuştur.

  Şiirlerinde ise, bir milletin ölüm kalım mücadelesinin adeta fotoğrafını çekmiştir. Bugün, Çanakkale şiirini okuyanlar, o çetin mücadeleyi çıplak gözle seyretmiş gibi olurlar. İstiklâl Marşı başta olmak üzere, birçok şiiri, birer canlı şahit gibidir.


  Kimse güzelliğin üstünü örtemez. Bilâkis, güzellik, zamanla bütün olumsuzlukların, kötülüklerin üstünü örter. Mehmet Âkif’in üstünü örtmeye, onu yok saymaya çalışanlar, vefatında bile hiçbir şey olmamış gibi davrananlar, bugün, milletin hafızasından silinip gitmiştir. Buna karşılık, Âkif, her geçen gün büyümekte, etkisini ve gücünü arttırmaktadır.

  Yeni nesiller, ona ve eserlerine daha fazla sahip çıkmakta, onca olumsuz kampanyaya rağmen, hakkındaki güzel yayınlar ve etkinlikler her geçen gün artmaktadır.

  Biz de Mehmet Âkif Ersoy’u hayırla, duayla ananlara dahil olalım ve Türkiye’nin manevi mimarlarından biri olan bu büyük insanı, vefatının 70. yılı münasebetiyle, hatırlamak istedik...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Ocak 2009

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mehmet Akif Ersoy Forum Tarih
Mehmet Akif Ersoy kısaca hayatı Biyografi & Otobiyografi 3 Ocak 2016
Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir kompozisyon kısa Edebi Türler Halk Edebiyatı 4 Mart 2014
Mehmet Akif Ersoy Ne Tür Yazılar Yazmış ve Hangi Alanda Başarılı Olmuştur Eğitim Bilgileri 22 Aralık 2013
Mehmet Akif Ersoy Hayatı Biyografi & Otobiyografi 17 Aralık 2013
Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşını Yazmasının Hikayesi Edebi Türler Halk Edebiyatı 11 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş