Meditatif Egzersizler

'Diyet Beslenme' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Meditatif Egzersizler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Meditatif Egzersizler

  beden ve ruh sağlığı için egzersizler - beden sağlığı - ruh sağlığı


  Meditatif egzersizler, metabolizmanızı düzene sokmaya, bağışıklığınızı güçlendirmeye ve iyi hissetmenize yardım edecek. İşte beden, zihin ruh dengesi kurmanıza ve kendinizi keşfetmenize yarayacak dört kolay egzersiz;
  [​IMG]
  1- Nefes alın

  Doğru nefes almak, hem beden hem ruh sağlığı için gerekli. Temiz havayı içinize çekmek için doğaya çıkın ya da evinizde sabah saatlerinde pencereyi açın ve bu egzersizi uygulayın. Kendinizi iyi hissedeceğiniz bir ortamda bağdaş kurarak oturun. Bedeninizin üst kısmı dik konumda olsun, rahat hissederseniz avuç içlerinizi birbirine yapıştırıp kollarınızı başınızın üstüne kaldırabilirsiniz. Şimdi burnunuzdan diyafram nefesi (karnınızdan itibaren hissederek) alın, üç saniye tutarak ağzınızdan yavaşça geri verin. Bunu beş defa tekrarlayın. Gün içinde dilediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

  2- Meditasyon yapın

  Kafanızda dönüp dolaşan günlük sorunlardan uzaklaşın… Sadece kendinize ayıracağınız dakikalarınız olmalı. Geri kalanı unutun! Bağdaş kurarak rahatça oturun. Omurganız dik olsun. Gözlerinizi kapatın. Ellerinizi dizlerinizin üzerine yerleştirip orta ve baş parmaklarınızı birleştirin. Mümkünse hiçbir şey düşünmemeye çalışın; yapamıyorsanız size ilham veren bir şeye odaklanıp gevşeyin. Bu sırada diyafram nefesi almayı unutmayın. 10 dakika boyunca egzersize devam edin. İyi hissederseniz daha uzun süre devam edebilirsiniz.

  3- Enerjiyi çağırın

  Yogada savaşçı pozisyonunun başlangıcını andıran bu egzersiz, kasları esnetiyor ve vücuda enerji veriyor.

  Ayakta rahat bir pozisyondayken, bir ayağınızı öne alıp, 90 dereceye en yakın açıyla bükün. Diğer bacağınız gergin şekilde geriye uzansın. Yüzünüz karşıya bakarken, kollarınızı iki yanınıza gergin şekilde açın. Dilerseniz başınız sabit kalacak şekilde, bedeninizin üst kısmını yana döndürüp savaşçı pozisyonuna da geçebilirsiniz.

  4 – Esneyin

  Düzenli egzersiz yapan esnek bir vücutta, metabolizma düzenli çalışma ve fazla kilolarınızdan daha kolay kurtulup sıkılaşabilirsiniz. Omuriliğiniz dik pozisyonda, bağdaş kurup oturun. Kollarınızı vücudunuzun iki yanından esnek şekilde yukarı kaldırıp avuç içlerinizi başınızın üstünde birleştirin. Bu pozisyon, nefesi düzene sokmanın yanı sıra sırt, kol, bacak ve göğüs kaslarını esnetiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meditatif Egzersizler Forum Tarih
Evde Yapabileceğimiz Omuz Egzersizleri Nelerdir Diğer Spor Dalları 9 Haziran 2011
Ön Diz Ağrısı Egzersizleri Genel Sağlık 9 Haziran 2011
Karın Egzersizleri Resimlerle Güzellik & Bakım 18 Mayıs 2011
Karın Bölgesi Egzersizleri El Ayak ve Vücut Bakımı 13 Mayıs 2011
Bel İnceltme Egzersizleri Güzellik & Bakım 6 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş