Medeniyetler Diyaloğu Kitabı - Jill Carroll

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda DeMSaL tarafından 10 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Medeniyetler Diyaloğu Kitabı - Jill Carroll konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  B. Jill Carroll Medeniyetler Diyaloğu kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Medeniyetler Diyaloğu
  Gülen'in İslami Öğretisi ve Hümanist Söylem
  B. Jill Carroll

  Mavi Ufuklar Yayınevi
  Araştırma
  İnceleme
  Fiyatı : 8,00 TL
  Temmuz 2010,
  168 sayfa,
  ISBN: 9786054351084


  Kitap hakkında

  Gülen hareketinin boyutları ve etkinliği, geçen 30 yıl boyunca katlanarak büyüdü. Şimdi Türkiye içinde ve dışında yüzlerce modern okul ve birkaç üniversiteyi, bir medya networkünü ve ticarî organizasyonları kapsıyor. Hareket, siyasal bir hareket olarak değil, sosyal ve manevî bir hareket olarak gelişti. Bir sosyal reformcu olan Gülen, bilgiyi manevî değerlerle birleştiren yeni bir eğitim tarzı getirdi. Bu yolla modernite ile kritik bir etkileşim içindeki İslâmî orta yolu bulabildi. Gülen, milletlerin gerçek hedefinin, ahlâkî eylem yoluyla bireyler “medeniyeti” ve toplumu yeniden canlandırmak olduğuna inanmaktadır.

  Gülen, bizim yaşam değerler ve adil bir insan toplumunun bireyi olma sorunlarımıza, fen bilimleri ile kutsallık arasındaki görünür farklılıkları, uzlaştırma yoluyla cevap vermemize yardım etmektedir. Yazılı eserleri ve konuşmalarında günümüzün ikilemlerine çözümler arayanlara yol gösterici bir ışık sağlar. Bize işleri kaba güç yoluyla halletme zamanının geçtiğini, kendi tarzınızı başkasına kabul ettirmenin artık ikna ve akla yatkın tartışmadan geçtiğini anlatmaktadır. Toplumlar ancak işbirliği anlayışı ve birbirine saygı göstererek barış içinde birlikte var olabilirler. Sürekli küçülen dünyada bunun artık öğrenilmesi gerekmektedir. Kültürel ve dinî örf ve âdetlere saygı göstermek zorunluluk haline gelmiştir. Bu yüzden her yönüyle karşılıklı anlayış ve dinler arası diyalog süreci oluşturmamız zaruridir. 11 Eylül sonrasının gerçek ve sözde “çatışmalar” dünyasında, Gülen hareketine katılan milyonlarca insan bize barışa ve başkalarına karşı hoşgörülü olmaya giden yolda manevi ve pratik rehberlik etmeye devam etmektedir. Dünyanın en ünlü Müslüman liderlerinin ihtilâf ve çatışmadan söz ettiği bir dünyada, Gülen, bize tüm dinlere mensup insanları “ilahî masaya” davet eden “yeni bir ses” sunmaktadır. Onun rehberliği sayesinde diyaloğun ilk eylem biçimi ve çatışmanın ise son başvurulacak eylem tarzı olduğu bir dünya yaratabiliriz.

  Dr. Carroll bu eseriyle yalnızca bizim Gülen’in prensipleri ve öğretilerine ilişkin anlayışımızı geliştirmiyor, aynı zamanda çağımızda gerçekten önem taşıyan bir felsefî harekete dikkatimizi çekiyor.

  Metinsel diyaloğu gerçekleştirme konusunda Dr. Carroll’dan daha yetkin kimse yoktur. Gülen’in fikirleri hakkında sık konuşan ve yazan bir araştırmacı olarak, insanî bilimler ve karşılaştırmalı din profesörü arka plânı ile birleştirince, din felsefesi alanında, bu çalışmayı mükemmel kılacak beceriler kazandı. Dr. Carroll, Gülen hareketinin İslâmî idealleri ve prensiplerini

  geniş bilim adamları toplumuna sunmak için çaba gösterdi.

  Prof. Dr. Akbar Ahmed

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Medeniyetler Diyaloğu Kitabı Forum Tarih
Mezopotamya uygarlığı medeniyetleri ve özellikleri kısaca Tarihi Bilgiler 15 Ekim 2016
Arap Yarımadasında İslamiyet öncesi büyük medeniyetler kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Eylül 2016
Anadolu niçin medeniyetler beşiğidir Sorular ve Cevaplar 3 Ocak 2016
Eski medeniyetler gök ile ilgili bilgileri nasıl toplamıştır Seviyeli-Ciddi Konular 19 Mart 2014
Mezopotamya Medeniyetleri Uygarlıkları Nelerdir Tarihi Bilgiler 12 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş