Mecidiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mecidiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmit Mecidiye Köyü - Mecidiye Köyü Hakkında - Mecidiye Köyü Tanıtımı - Mecidiye Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: İDRİS DERİN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:
  05426141775

  TARİHİ:

  1600 yıllarında Ermeni halkı tarafından kurulan 117 hanelik Haskal adıyla kurulan tarihin ilklerine imza atmış olan bir köydür. İlk meslek okulu gibi. Okulda İpek böceği yetiştiriliciği ve ipek işleme atölyeleri, şaraphaneler ve altın takı sanatı, ahşap, taş ustalığı imar işleri ve tarım araştırmaları yapılırmış. Okulun Öğrenim süresi 6 yıl olup, tarihte meslek edindirmede büyük faydalar sağlamıştır. Ayrıca 8 yıllık ilk okula sahip bir köy iken 1876 yılında balkanlarda meydana gelen dağılmalarda ana yurduna göç eden, 101 hane ve 700 nüfustan oluşan muhacir göçünde bazıları bu köyü yurt edinmiştir. Köyde bulunan Ermeni halkıyla iyi ilişki ve diyalokları bulunan muhacirler yaklaşık 30 yıl kadar komşuluk yapmıştır. İstiklal harbinde osmanlı hükümetinin savaş alanlarına yakın olan Ermeni vatandaşlarının, görevi sınırlarını devletin düşmanlarına karşı korumak olan ordunun hareketlerini zorlaştırması, iaşe nakliyesini güçleştirmesi, Savaş bölgelerindeki Ermenilerin düşmanla işbirliği yapması, düşman saflarına katılması, askeri kuvvetlerimize ve masum halka silahla saldırması nedenleriyle osmanlı hükümetinin 30 Mayıs 1915 tarihinde aldığı Tehcir Kararıyla isimleri belirlenen köy ve kasabalardaki sakin ermenilerin nakli ile bu köy tamamı ile muhacir ailelere yurt kalmıştır.Fakat daha önceden haskal olan köyün adı yaptığı işler ve ödediği vergiler nedeniyle sonunda mecidiye nişanı almıştır. Zamanla köyün adı Haskal Mecidiye diye anılmaya başlamıştır. Tehcir Kararına kadar Sakin Ermenilerle beraber barış içinde yaşayan Muhacir Türk halkı köyün adının Mecidiye olarak tamamı ile kayıtlara bu vasıfla geçirmişlerdir


  KÜLTÜR:

  Köyün geleneklerinde yakın akraba evliliği kesinlikle yoktur. Konuşma lehçeleri İstanbul Türkçesidir.

  Meşhur yemeği Mamaliga, muhacir böreği, dızmana, sütlü kaçamak ve gözleme çeşitleri.


  COĞRAFYA:

  Kocaeli iline 29 Km., İzmit ilçesine 5 Km. uzaklıktadır.


  İKLİM:

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları, köyün 350 rakımlı yüksekliği aştığından, kar ve soğuğu biraz İç Anadolu'yu andırır.


  EKONOMİ:

  Köyümüzün 138 hane olması nedeni ile 60 hane emekli geridönüşüm yapmış. 78 hane tarım ve hayvancılık yapmakta iken çoğu bunların girdi artışından dolayı bırakmıştır. Başlıca fındık tarım ürünü kalırken yenilerde alternatif ürünler denenmektedir. kivi, böğürtlen, kiraz, erik, bağ , bahçe ürünleri için gerekli müraacat ve projeleri geçmişte olduğu gibi tekrardan verilmiş ve talepleri yapılmıştır.

  NÜFUS:

  adrese dayalı sayım

  2006 414
  2007 150
  2008 200
  2009 260

  ALTYAPI BİLGİLERİ:

  Akmeşe Beldesine 5km İzmit Merkez'e 29km mesafede bulunan bir orman köyü olup, kök bağları İstanbul, İzmir, Eskişehir, Edirne, Kırklareli, Manisa, Kocaeli, Bursa, Yalova, gibi illere dağılmış kökenleri olan bir muhacir köyüdür. Kanalizasyon projesi 2005te bitmiş 2009 yılına kadar hala yapılamamıştır. Yol durumu 2000 yılından beri başlıca bir onarım yapılmadığından bozuk vaziyette olup ulaşım zorluğu çekilmektedir. Köy okulumuzun bakımsızlık ve öğrenci azlığı nedeniyle kapanmış olup köyde azda olsa öğrenimlerini devam ettirmeye çalışan öğrenciler 5 km mesafedeki Nahiyemiz Akmeşe YİBO da yatılı kalmaktadırlar. Öğrenci servis Taşımacılığı yapılmamaktadır. İçme suyu avluburun grup suyuna dahil olup eski şebeke hattına sahiptir. Alt yapı yapılmadığından üst yapı yapılamamaktadır. 2009 yılı itibarı ile eksik olan bu sorunların çözümü için çalışmalar devam etmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mecidiye Köyü Hakkında Forum Tarih
Türkmenmecidiye Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Mecidiye Köyü Hakkında Bilgi Kazimkarabekir Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Mecidiye Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Mecidiye Köyü Karapürçek Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Mecidiye Köyü Ezine Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş