Mecidiye Köyü Bigadiç Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mecidiye Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bigadiç Mecidiye Köyü - Mecidiye Köyü Hakkında - Mecidiye Köyü Tanıtımı - Mecidiye Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Mustafa TANKİT

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  (0 266) 643 30 07

  Cep Telefonu:
  0 536 322 72 96

  Tarihi

  Mecidiye, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı, Karakeçili Yörüklerinden bir Türk köyüdür. Ataları Orta Asya'dan Konya'ya göç etmişlerdir. Şimdiki Karaman'da Karamanoğlu Beyliği olarak, Osmanlı'yla iktidar mücadeleleri sonucunda Bulgaristan'a gönderilmişlerdir. Savaşçı ve Osmanlı'nın tehlikeli gördüğü bir beyliğin mensuplarındandır. Nitekim tarihte Akıncılar olarak bilinen savaşçılar da hep bu göç neticesinde, Balkanlar'a sürülen, Karakeçili yörüklerinden, yani bu köyün atalarından çıkmıştır. Daha sonra Bulgar zulmü ve 93 Harbi olarak nitelenen savaşlar neticesinde, herşeylerini Bulgaristan'da bırakarak göç etmek zorunda bırakılmışlardır. Bu göç, şimdiki Mecidiye köyü olarak tabir edilen alanda noktalanmış, kıraç olan bu topraklar, o dönemki bu köyün atalarının çok çalışkan olması nedeniyle bereketli topraklara döndürülmüştür. Yani şimdiki gelinen nokta, sıfırdan, yeniden hayata başlayıp, başarının nasıl olduğunu anlatan önemli ve anlamlı bir noktadır.

  Kültür

  Kültür, bir toplumun yaşam biçimi olduğuna göre, bu köyde yaşayan, yani hayatını sürekli burada geçirenlerle, dışarıya açılmışlar arasında şekil bakımından farklılıklar vardır. Şöyle ki, öncelikle kılık-kıyafeti ele alacak olursak, kızlar belli yaştan sonra, ferace denilen siyah bir giysi giyerler. Dışarıda yaşayanlarda durum böyle olmamakla birlikte, köye ziyaretlerde çoğu bu görsel uyumluluğa göre hareket edebilirler. Buna karşın bu köyden çıkıp çok uç noktalara gelenler, başarılı olanlar mevcuttur.

  Bu köyün en önemli özelliği, Bulgaristan'dan nasıl geldilerse, dillerini aynen ÖZ TÜRKÇE yani meselaolarak hala koruyabilmiş, düğün ve derneklerini ve diğer örf ve adetlerini hâlâ devam ettiriyor olmalarıdır. Kültürel anlamda bu köy, Balıkesir'in çoğu köyünden daha ileri ve gelişmiş, günümüze her anlamda ayak uydurabilme başarısını göstermektedir.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 25 km, Bigadiç ilçesine 15 km uzaklıktadır. Köy, eski Bursa-İzmir karayolu üzerindedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 1226

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Balıkesir ilinde, Bigadiç ilçesinde hatta tüm Türkiye'nin farklı illerinde, kamu kurumları ile özel sektörde çalışan kişi sayısı bir hayli fazladır. Bunun yanında Avrupa'nın farklı ülkelerinde yaşayanlar olduğu gibi, bu köy, her alanda ilkleri başarmaya devam etmektedir. Ekonomik anlamda kendisine yeten gelir düzeyine sahip bu köy, diğer köylerin epey üzerinde seyir izlemektedir. 2004 seçimlerinde Bigadiç Belediye Başkan Adayı bu köyden çıkmıştır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mecidiye Köyü Bigadiç Forum Tarih
Türkmenmecidiye Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Mecidiye Köyü Hakkında Bilgi Kazimkarabekir Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Mecidiye Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Mecidiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Mecidiye Köyü Karapürçek Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş