Mecaz Hakkında

'Sünnetler & Hadisler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 30 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mecaz Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ravi:İbn-i Ömer
  Hadis:
  Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Ben, insanlar Allah`tan başka ilahın olmadığına, Muhammed`in de Allah`ın elçisi olduğuna şehadet edinceye, namaz kılıncaya, zekat verinceye kadar onlarla savaş etmekle emrolundum. Bunları yaptılar mı, kanlarını, mallarını bana karşı korumuş (emniyet altına almış) olurlar. İslam`ın hakkı hariç. Artık (samimi olup olmadıklarına dair) durumları Allah`a kalmıştır" (Müslim`deki rivayette "İslam`ın hakkı hariç" ibaresi mevcut değildir.)


  Ravi:Ubeydullah İbnu Adiy İbnu`l-Hıyar
  Hadis:
  Hz. Peygamber (sav) ashabıyla otururken bir adam gelerek gizlice bir şeyler fısıldadı. Ne gibi bir sır tevdi etmişti bilmiyorduk. Nihayet Hz. Peygamber (sav) onu açıkladı. Meğerse o zat, münafıklardan birini öldürmek için izin istiyormuş. Adama: "Peki o Allah`tan başka ilah olmadığına ve Muhammed`in Allah`ın elçisi bulunduğuna şehadet etmiyor mu?" diye sordu. Adam: "Hayır o şehddeti ikrar etmiyor" dedi. Hz. Peygamber (sav): "Namaz kılıyor mu2" diye sordu. Adam: "Hayır namaz da kılmıyor" deyince, Hz. Peygamber (sav): "Allah`ın öldürmekten beni men ettiği kimseler işte böyleler!" buyurdu.


  Ravi:Tarik el-Eşca`i
  Hadis:
  Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini haber verdi: "Kim Lailahe illallah der ve Allah`tan başka mabudları reddederse, Allah onun malını ve kanını haram kılar. (Samimi olup olmadığı) meselesi Allah`a aittir." (Yine Müslim`in bir başka rivayeti "Kim Allah`ı birlerse" diye başlar ve yukarıdaki şekilde devam eder (38. hadis).)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mecaz Hakkında Forum Tarih
Hudut Kelimesinin Mecaz Anlamı Ne? FrmArtuklu TatLı SöZLük 1 Ocak 2012
5.Sınıf Türkçe Testi Mecaz Anlamlı Öğretmenlerimizin Bölümü 30 Nisan 2010
Okulda faaliyet gösteren eğitsel ve sosyal kulüpler hakkındaki düşünceleriniz nedir Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Darülacezenin günümüzde de insanlara hizmet vermeye devam etmesi hakkında düşünceleriniz nedir Sorular ve Cevaplar 6 Şubat 2017
Teknolojik ürünlerin doğru kullanılıp kullanılmadığı hakkında ne düşünüyorsunuz kısaca Bilim & Teknoloji 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş