MEB yazılı sınavdan ''e-sınav''a geçiyor

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  MEB yazılı sınavdan ''e-sınav''a geçiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA) - Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen sınavlarda ''elektronik sınav'' (e-sınav) uygulamasına geçiliyor. Bakanlık, gelecek ay ehliyet sınavını, pilot il belirlediği Ankara'da elektronik ortamda gerçekleştirecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı, ''ehliyet sınavı'' olarak bilinen Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınavı'nın (MTSS) elektronik ortamda yapılmasına ilişkin projenin teknik altyapı hazırlıklarında son aşamaya geldi. Böylece, bu sınav, adayların istedikleri zaman, randevu alarak girdiği ve bilgisayarda yöneltilen soruları yanıtladığı TOEFL, GMAT, IELTS gibi uluslararası sınavların yöntemiyle gerçekleştirilecek.

  İlk denemenin Ankara'da gelecek ay yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, sınava katılacak aday, sürücü kursunu tamamladıktan sonra, belirlenen sınav merkezlerine başvurarak, önce randevu alacak. Aday, randevu saatinde sınav merkezine giderek, elektronik ortamda sınava girecek. Adaylar, elektronik ortamdaki sınavda, klasik test sınavındaki şekiller ve çizimler yerine gerçekçi ve hareketli görüntüler eşliğinde hazırlanmış soruları yanıtlayacak. Adaylar, sınava girdikten en geç 1 saat sonra sınav sonucunu öğrenebilecek.

  E-sınav uygulaması Ankara'da yapılacak denemeden sonra diğer illere yaygınlaştırılacak.

  mynet
   

 2. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  çok güzel bir olay saman kağıtlarından kurtulalım :)
   

Bu Sayfayı Paylaş