MEB, "okula kayıt olmayan çocukları" izleyecek

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  MEB, "okula kayıt olmayan çocukları" izleyecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara - Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) öğrencilerle ilgili tüm bilgilerin elektronik ortama alınmasını ve işlemlerin bu şekilde yürütülmesine imkanı veren ''e-okul Projesi'', okula kayıt olmayan veya kayıtlı olduğu halde okula devam etmeyen öğrencilerin izlenmesinde de kullanılacak.

  MEB İlköğretim Genel Müdürlüğünce uygulamaya konulan ''e-okul'' sisteminde 6-14 yaş grubunda olup, ilköğretim kurumlarına çeşitli nedenlerle hiç kaydı yapılmamış çocukların nüfus ve adres bilgileri il, ilçe, okul düzeyinde görülebilecek. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri çağ nüfusunda olup okula kayıt yaptırılan çocukların adres bilgilerine göre kayıt olmaları gereken okullara e-okul üzerinden dağıtım işlemini yapacak. Okul müdürleri, çocuğun okula kayıt yaptırmama nedenini yapılan çalışmalar sonucunda sisteme işleyecek.

  Yetiştirici Sınıf Öğretim Programını uygulayacak ilköğretim kurumları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek. Program kapsamında çocuklar adreslerine göre gitmeleri gereken okula kayıt olacak, sonra programın uygulandığı okula nakil gerçekleştirilebilecek.Bu uygulama ile ilköğretim kurumları, kendi kayıt bölgesi içinde yer alan ve okula kayıtlı olmayan öğrencilerin e-okul üzerinden kaydını yaparak okula devamlarını sağlayacak.

  Okula devamı sağlanamayan öğrencilerin devamsızlık gerekçeleri e-okul veri tabanına eksiksiz olarak işlenecek.Verilerin sistemi girilmesi ile okula erişim konusunda yapılan çalışmalara yönelik rapor alınabilecek, böylece eğitime erişim durumları izlenebilecek.

  Genelgeye göre, illerde okula kaydı bulunmayan bütün çocukların kayıtları e-okul üzerinden bu ay sonuna kadar yapılacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - okula kayıt olmayan Forum Tarih
Çocuğum Hangi Okula Gidecek 1. Sınıf Kayıt Sorgulama 2013 E Okul E - Okul 31 Temmuz 2013
İlkokul Kayıt Sonuçları - Çocugunuz Hangi Okula Kaydedildi? E - Okul 23 Temmuz 2012
Yazar olmak için ne yapmalıyım hangi okula gitmeliyim kısaca Meslekler Rehberi 12 Şubat 2017
Okula Gidip Gelirken Karşılaştığımız Kişilerle Yaşadığımız Sorunlar Nelerdir Eğitim Bilgileri 20 Aralık 2013
Neden Okula Gideriz Eğitim Bilgileri 5 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş